لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

سازمان ملل از عربستان سعودی خواست همه فعالان صلح‌جوی زندانی را آزاد کند


راوینا شمدسانی سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو
راوینا شمدسانی سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه از عربستان سعودی خواست همه فعالان صلح‌جوی زندانی در آن کشور را، از جمله زنانی که در اعتراض به ممنوعیت رانندگی زنان به رغم رفع ممنوعیت هنوز در بازداشت هستند، آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، دست کم ۱۵ منتقد حکومت عربستان از اواسط ماه مه بازداشت شده‌اند که با توجه شفافت نبودن اطلاع‌رسانی دولت، محل نگهداری برخی از آنها معلوم نیست.

از جمله بازداشت شدگان، یک فعال مدافع حقوق زنان است که در ماه ژوئن قصد داشت تعدادی خبرنگار را در خودرو خود بنشاند و رفع آخرین مورد محدودیت در جهان برای رانندگی زنان را جشن بگیرد، اما توسط مأموران دستگیر شد.

راوینا شمدسانی سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «ما از حکومت عربستان سعودی می‌خواهیم که بدون هیچ پیش شرطی همه مدافعان حقوق بشر و فعالانی را که به دلیل فعالیت‌های صلح آمیز خود بازداشت شده‌اند آزاد کند.»

محمد بن سلمان ولیعهد جوان سعودی در ماه‌های گذشته اصلاحات گسترده‌ای را در حوزه های‌اقتصادی و اجتماعی آغاز کرده است؛ از جمله رفع ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان و همچنین لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در آن کشور.

با این حال، منتقدان ریاض می‌گویند این اصلاحات باید در عرصه سیاسی پادشاهی سعودی هم صورت بگیرد. در عربستان سعودی – از متحدان کلیدی ایالات متحده در منطقه خاور میانه – انتقاد از حکومت ممنوع است و جرم تلقی می‌شود.

واشنگتن همواره خواستار ارتقای وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی بوده و وزارت خارجه آمریکا در جدیدترین گزارش خود در مورد آزادی‌ مذهبی در جهان به موارد نقض حقوق بشر در بسیاری از کشورها، از جمله عربستان، انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG