لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

آغاز رانندگی آزادانه زنان عربستان سعودی در پی لغو ممنوعیت از سوی حکومت


زنان سعودی به در پی سه دهه مبارزات پيگيرانۀ زنان و مردان مدافع حقوق زنان، به حق رانندگی، دريافت گواهينامۀ رانندگی و خريد خودرو بدون اجازه و اتکاء به مردان دست يافتند.

هنوز پاسی از ساعت يک بامداد سوم تیر نگذشته بود، که خيابان‌های عربستان سعودی مملو از خودروهايی شد که برای نخستين بار زنها آنها را می‌راندند.

عربستان سعودی تنها کشوری در جهان بود که در آن زنان به اتهام رانندگی تحت پيگرد قانونی قرار می‌گرفتند.

لغو ممنوعيت رانندگی برای زنان در عربستان سعودی دهها گام به جلو برای زنان سعودی تلقی می‌شود، آنها از اين پس برای انجام کارهای عادی، چون رفتن به سرکار، ديدن دوستان و بردن و آوردن فرزندانشان به مدرسه وابسته به همسران، برادران و مردان فاميل نيستند.

در سال‌های اخير بسياری از زن‌ها در عربستان سعودی به خاطر رانندگی و زير پا گذاشتن قانون منع رانندگی برای زنان بازداشت شدند.

محافظه کاران تندرو عربستان سعودی در ماه‌های اخير با نزديک شدن تاريخ اعطای حق رانندگی به زنان مرتب هشدار می‌دادند که رانندگی برای زنان گناه است و به ضرر زنها تمام می‌شود.

فرمان لغو قانون ممنوعيت رانندگی برای زنان در عربستان سعودی، سال گذشته توسط ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، صادر شد و در ماه‌های اخير به عنوان بخشی از اصلاحات گستردۀ محمد بن سلمان، وليعهد جوان در جهت مدرنيزه کردن عربستان سعودی مورد پيگيری قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG