لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

فراخوانی سربازان ذخیره در روسیه؛ نیروها بدون غذا و تجهیزات در سرما رها شده‌اند


سربازان روسیه - آرشیو
سربازان روسیه - آرشیو

سربازان ذخیره بسیج‌ شده‌ای که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هفته گذشته از آنها در میدان تیراندازی در جنوب شرقی مسکو دیدار کرد، به نظر بسیار عالی می‌رسیدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ویدیوی کرملین که از مردان جوانی که عازم جنگ در اوکراین بودند گرفته شده بود، آنها را در یونیفرم‌های نو، مجهز به تمام لوازم مورد نیاز برای جنگ، از جمله کلاه‌خود، جلیقه‌ ضد گلوله، و کیسه خواب نشان می‌داد. وقتی پوتین از آنها پرسید که آیا مشکلی دارند، سرشان را به علامت نفی تکان دادند.

این ویدئوها در تضاد کامل با شکایت‌هایی است که به طور گسترده در رسانه‌های خبری روسیه و شبکه‌های اجتماعی در مورد کمبود تجهیزات، شرایط بد زندگی، و آموزش اندک برای نیروهای جدید منتشر شده است.

از زمانی که پوتین بسیج سربازان ذخیره را در ۲۱ سپتامبر اعلام کرد، رسانه‌های مستقل، فعالان حقوق بشر، و افرادی که فراخوانده شدند، تصویری تیره و تاری از وضعیت آشفته و بی‌حساب و کتاب ترسیم کرده‌اند. در مواردی با این افراد از نظر قومی مغرضانه و تبعیض آمیز برخورد شده و آنها را بدون ارائه آموزش یا مهارت نظامی و یا فراهم‌آوردن تجهیزات لازم به خط مقدم گسیل می‌کنند.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی روسیه نشان می‌دهد که مردان سرباز وظیفه، از مکان‌های تنگ و نامرتب، توالت‌های کثیف و پر از زباله، و کمبود غذا و دارو شکایت دارند. در برخی از ویدئو‌ها سربازها سلاح های زنگ زده را نشان می‌دهند.

در یک ویدئو، گروهی از سربازان که در پایگاهی در هم می‌لولند، ادعا می‌کنند که در آنجا بدون غذا و سرپناه رها شده‌اند. کلیپ‌های دیگر ویدیو مردانی را نشان می دهد که بدون کیسه خواب یا پتو، روی نیمکت‌های خالی یا روی زمین تنگاتنگ هم خوابیده‌اند.

فرمان پوتین در مورد بسیج محدود، معیارهایی را برای سربازان وظیفه مشخص نکرده که چه تعداد از آنها فراخوانده می شوند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع گفته است که این تنها بر۳۰۰ هزار نفر از نیروهای ذخیره با تجربه رزمی یا خدمات مرتبط تاثیر خواهد گذاشت.

اعتراضات نسبت به سربازی اجباری به شدت سرکوب شده است و ده‌ها هزار مرد از روسیه به کشورهای همسایه گریختند تا تحت فشار قرار نگیرند.

اکنون واضح است که در کشوری که تقریباً همه مردان زیر ۶۵ سال به عنوان بخشی از ذخیره ثبت نام شده‌اند، روند بسیج با دقت انجام نشده است.

سیل گزارش‌هایی مبنی بر ارسال احضار فراخوان به افرادی که تجربه نظامی ندارند وجود دارد.

پلیس مردان را در خیابان‌های مسکو و دیگر شهرها روسیه جمع آوری کرده یا به مسافرخانه‌ها حمله کردند تا مسافرانی را که در سن لازم برای جنگیدن بودند دستگیر کنند. دفاتر سربازگیری نیز اغلب از انجام آزمایش‌های پزشکی و بهداشتی مورد نیاز برای اعزام خودداری کرده‌اند.

پیشتر روزنامه مستقل نوایا گازتا در روسیه گزارش داده بود که مقامات روس سربازان قراردادی را که از جنگیدن خودداری می کنند، در اردوگاه‌‌های ویژه بازداشت و در اراضی اشغالی اوکراین زندانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG