لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

فرانسه: آزمایش موشک بالیستیک در ایران نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت است


سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه، ضمن انتقاد از آزمایش اخیر موشک بالیستیک در ایران، آن را حاوی "پیامی نگران‌کننده" دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رومان نادال در جمع خبرنگاران گفت "آزمایش موشکی ایران در ۱۱ اکتبر نقض آشکار قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت بود. این پیامی نگران‌کننده از ایران به جامعه بین‌الملل است."

ایران پیشتر در روز یکشنبه یک موشک بالیستیک هدایت‌شونده را آزامایش کرد و به این ترتیب نمایشی از پیشرفت خود برای بهبود زرادخانه موشکی این کشور ترتیب داد.

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت آزمایش موشک‌های بالیستیک توسط ایران را ممنوع می‌کند. این قطعنامه در سال ۲۰۱۰ صادر شده و تا وقتی که توافق امضا شده میان ایران و ۵+۱ که در ۱۴ ژوئیه حاصل شد به اجرا درنیاید، معتبر است.

طبق یک قطعنامه شورای امنیت در ماه ژوئیه سال جاری، وقتی توافق جامع اتمی به اجرا در آید، همچنان از ایران خواسته می‌شود که تا ۸ سال از دست زدن به هرگونه اقدامی در زمینه موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک های هسته‌ای، خودداری کند.

این قطعنامه همچنین می‌گوید، پس از اجرای توافق اتمی، کشورها می‌توانند به شکل موردی و با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد، فناوری موشکی و تسلیحات سنگین را به ایران منتقل کنند.

پیش از تصویب قطعنامه فوق، یک مقام آمریکایی این بخش از متن آن را "بی‌معنی" خواند و گفت، آمریکا با انتقال هرگونه فناوری مربوط به موشک بالیستیک به ایران مخالف است و آن را وتو خواهد کرد.

پیشتر آمریکا نیز درباره آزمایش موشک بالیستیک در ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود این اقدام احتمالا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

مفام های نظامی ایران روز یکشنبه ۱۹ مهر ماه از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک دوربرد خبر دادند و گفتند این موشک متعلق به نسل جدید موشک‌های بالیستیک "عماد" است.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران، این موشک را نخستین موشک ایرانی با دقت بالا توصیف کرد که تا لحظه برخورد به هدف، قابلیت هدایت و کنترل دارد.

XS
SM
MD
LG