لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

جدال لفظی نمایندگان آمریکا و کره شمالی در نشست خلع سلاح سازمان ملل


رابرت وود نماینده ایالات متحده در آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو
رابرت وود نماینده ایالات متحده در آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو

ایالات متحده و کره شمالی روز سه شنبه در نشستی در مقر اروپایی سازمان ملل متحد، بار دیگر یکدیگر را متهم کردند که طرف مقابل را تهدید به حمله نظامی می‌کند و نماینده پیونگ یانگ هم هشدار داد تسلیحات هسته‌ای کشورش هرگز قابل مذاکره نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده آمریکا در آغاز این نشست گفت‌وگو درباره خلع سلاح هسته‌ای که در ژنو سوئیس برگزار شد گفت، اولویت نخست پرزیدنت دونالد ترامپ محافظت از ایالات متحده و همپیمانانش در برابر «تهدید فزاینده» کره شمالی است.

رابرت وود نماینده آمریکا در امور خلع سلاح هسته‌ای اضافه کرد، ایالات متحده برای این منظور آماده است از تمام قابلیت‌هایی که در اختیار دارد استفاده کند؛ با این حال او تاکید کرد که «مسیر گفت‌وگو همچنان به عنوان یک گزینه» در برابر پیونگ یانگ قرار دارد.

نماینده کره شمالی نیز در این نشست ادعا کرد که کشورش جهت «تقویت بازدارنگی هسته‌ای» دست به این اقدامات می‌زند و توسعه موشک‌های بین قاره‌ای هم «انتخابی موجه و مشروع» در برابر آنچه ادامه سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه کشورش عنوان کرد است.

نگرانی‌ها از برنامه های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ پس از آزمایش موشک بالیستیک قاره پیما در ژوئیه افزایش یافته و به دنبال تهدید پرزیدنت ترامپ که اگر کره شمالی ایالات متحده را تهدید کند با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد، بیشتر هم شده است.

به گفته نماینده آمریکا، برنامه موشکی بالیستیک و تسلیحات هسته‌ای کره شمالی، «تهدید جدی علیه کل دنیا» بوده و آزمایش‌های اخیر موشک بالیستیک بین قاره‌ای نمونه دیگری از رفتار خطرناک و خودسرانه پیونگ یانگ است که منطقه و ورای آن را بی‌ثبات می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG