لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

آمریکا بر تعهد خود در دفاع از متحدانش در برابر کره شمالی تاکید کرد


وزرای خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن
وزرای خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن

مقام‌های ارشد ایالات متحده بار دیگر بر تعهد و پایبندی خود در دفاع از متحدانشان در برابر تهدیدهای کره شمالی تاکید کردند.

وزیران خارجه و دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ژاپن در واشنگتن اعلام کردند ارتش آمریکا برنامه های مشخصی را برای رصد، رهگیری و خنثی سازی حملات احتمالی موشکی کره شمالی آماده کرده‌اند.

مانور مشترک نظامی آمریکا و ژاپن در شمال شرقی آسیا صرفا نمونه ای از همکاری تنگاتنگ نظامی-امنیتی بین این دو متحد تاریخی است. هدف تمرین‌های نظامی، مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی ست.

وزیران خارجه و دفاع آمریکا در نشست خبری مشترک پس از مذاکرات روز پنجشنبه خود با وزیر خارجه ژاپن، پیام مشترکی برای پیونگ یانگ داشتند و آن این که ایالات متحده آمادگی کامل دفاع از خود و متحدانش را دارد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا گفت «ما با هم هر تهدیدی را خنثی و در صورت نیاز شکست خواهیم داد. ما هرگونه حمله را واکنشی موثر و خرد کننده پاسخ خواهیم داد. آمریکا و ژاپن برای نشان دادن توان نظامی مشترکشان به همکاری مشترکشان با کره جنوبی نیز ادامه می‌دهند.»

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس خبری بار دیگر بر اولویت دادن به دیپلماسی برای یافتن رهیافتی از این بحران اشاره کرد، اما گفت که گزینه نظامی همچنان بر روی میز است.

وی گفت «بدیهی است هر گونه تلاش دیپلماتیک در شرایطی که ما با تهدیدی تا این حد مواجه باشیم که تصور آن هم مشکل است، باید از یک پشتوانه نظامی نیرومند، آن هم در صورتی که کره شمالی تصمیم غلطی اتخاذ کند، همراه باشد.»

تارو کانو وزیر خارجه ژاپن نیز گفت برای آغاز مذاکرات مستقیم با کره شمالی، مقامات پیونگ یانگ باید از ادامه آزمایشهای هسته ای و موشکی خود دست بردارند.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده نیز که به منطقه سفر کرده است، روز جمعه در توکیو به همتای ژاپنی خود گفت، حمله به یکی از دو کشور ما، به معنای حمله به هر دو خواهد بود.

رئیس جمهوری کره جنوبی هم روز گذشته در سئول گفته بود حاضر است در صورتی که کره شمالی از ادامه آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود دست بردارد، فرستاده‌ای به آن کشور اعزام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG