لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

اعلام آمادگی دبیرکل سازمان ملل برای میانجیگری در بحران شبه جزیره کره


آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد - آرشیو
آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد - آرشیو

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان این که وقت بکارگیری دیپلماسی در مورد تنش جاری بر سر فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی فرا رسیده است، برای میانجیگری در بحران شبه جزیره کره اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترس چهارشنبه با تاکید بر این که وقت آن رسیده از لفاظی‌ها کاسته و بر تمرکز بر دیپلماسی افزوده شود، گفت به آمریکا، روسیه، ژاپن، چین و دو کره گفته آماده است برای انجام گفت‌وگو میانجیگری کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت، دفاتر و نمایندگی‌های این سازمان همواره در دسترس هستند و من این پیام را روز گذشته به نمایندگان شش طرف گفت‌وگو در مورد بحران کره شمالی ابلاغ کرده‌ام.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد «راه حل این بحران باید سیاسی باشد. پیامدهای بالقوه اقدام نظامی به مراتب هولناک‌تر از آن هستند که بتوان تصور کرد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی مشابه از قول آقای گوترس نوشت، «جهان باید از تاریخ درس بگیرد، نه آن که اشتباهات گذشته را که منجر به آغاز جنگ کره در ۷۶ سال قبل شد و جان بیش از سه میلیون نفر را گرفت تکرار کند.»

تنش بین ایالات متحده و کره شمالی پس از آن بالا گرفت که پیونگ یانگ قطعنامه اخیر شورای امنیت را رد کرد و هشدار داد برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود را توسعه داده و جزیره گوام را نیز مورد حمله قرار خواهد داد.

با این حال کره شمالی روز گذشته اعلام کرد طرح حمله را آماده کرده است، اما در اجرای آن شتاب نمی کند و منتظر می‌ماند تا ببیند ایالات متحده چه اقدامی خواهد کرد.

این تصمیم رهبر کره شمالی با استقبال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روبرو شد که پیشتر هشدار داده بود اگر کره شمالی دست از پا خطا کند، دچار دردسر خواهد شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته گفت، دولت پرزیدنت ترامپ همچنان مایل به گفت‌وگو با رهبر کره شمالی است، اما در انتظار دریافت نشانه‌هایی از تمایل پیونگ یانگ نیز در این زمینه هستیم.

به نظر می‌رسد دست کم از تنش لفظی بین دو کشور کاسته شده و امید به دیپلماسی افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG