لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

کارشناسان سازمان ملل خواستار توقف اعدام دو کنشگر برابری جنسیتی شدند


الهام چوبدار و زهرا صدیقی همدانی
الهام چوبدار و زهرا صدیقی همدانی

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد روز چهارشنبه ۶ مهر ماه با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که جمعی از کارشناسان این نهاد خواستار آن شده‌اند که ایران فوراً اعدام دو زن را، که در رابطه با حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی محکوم شده‌اند، متوقف کند.در این خبرنامه آمده است «مقامات قضایی ایران زهرا صدیقی همدانی و الهام چوبدار، مدافعان حقوق بشر، را در مرداد ۱۳۹۱ تحت پیگرد قرار دادند و دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه در روز اول شهریور ۱۳۹۱ آنها را مجرم شناخته و به اعدام محکوم کرده است. اتهام این دو زن در رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران «افساد فی الارض» و «قاچاق» عنوان شده است، بدون اینکه برای این اتهامات اسناد و یا مدارکی منتشر کنند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجم آبان ۱۴۰۰ خانم صدیقی همدانی را در نزدیکی مرز ایران با ترکیه بازداشت کرد. براساس گزارش‌ها او تا اواخر آذر ماه در بازداشتگاهی در ارومیه مورد آزار و اذیت و توهین تبعیض آمیز قرار داشته است. خانم چوبدار در تاریخ نامعلومی پس از خانم صدیقی دستگیر شد.

کارشناسان سازمان ملل همچنین از مقامات ایران خواسته‌اند که حکم اعدام این دو نفر را لغو و هر چه سریعتر آنها را از بازداشت آزاد کند.خبرنامه سازمان ملل اشاره کرده است که نظام حقوقی ایران صراحتاً همجنسگرایی را ممنوع می‌کند و روابط همجنسگرایان طبق قوانین جزایی این کشور مجازات اعدام دارد.

هر چند تصمیم قضایی و حکم صادره این دو کاملا محرز نیست اما به کارشناسان این سازمان اطلاع داده شد که اتهامات این دو زن در رابطه با اظهارات و اقدامات در حمایت از حقوق انسانی افراد همجنسگرا، دوجنسگرا، ترنسجندر و با دیگر جنسیت‌ها و هویت‌های جنسیتی است.

کارشناسان همچنین گزارش‌هایی دریافت کردند مبنی بر این که اتهامات وارد شده مبنی بر قاچاق به این دو مرتبط با تلاش آنها برای کمک به افراد در معرض خطر برای خروج از خاک ایران است.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، حق این دو زن برای محاکمه عادلانه نقض شده است. آنها می‌گویند که «مقامات تعهد بین‌المللی دارند که اطمینان حاصل کنند که همه مدافعان حقوق بشر در ایران می‌توانند بدون ترس از آزار و اذیت یا انتقام، فعالیت‌های مسالمت آمیز و مشروع انجام دهند، از جمله کسانی که روی موضوعات حساسی مانند گرایش جنسی و هویت جنسیتی کار می‌کنند.»

کارشناسان سازمان ملل متذکر شده‌اند که از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارند و با مقامات ایرانی در تماس هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG