لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

تفهیم اتهام «توهین به رهبری»‌ به محمدحسین سپهری از امضاکنندگان بیانیه ۱۴


محمدحسین سپهری،‌ فعال سیاسی و یکی از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴»
محمدحسین سپهری،‌ فعال سیاسی و یکی از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴»

مدافعان حقوق بشر روز شنبه ۲۶ شهریور از تشکیل پرونده‌ای جدید برای محمدحسین سپهری، فعال مدنی زندانی و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، خبر دادند.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا، این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۲۳ شهریور به دادگاه انقلاب مشهد احضار و تفهیم اتهام شد.

بر اساس این گزارش، اتهامی که در شعبه ۹۰۱ بازپرسی دادگاه انقلاب مشهد به او تفهیم شده «توهین به رهبری» است.

فاطمه سپهری، خواهر محمدحسین سپهری، با بیان اینکه برادرش طی سال جاری سه بار به دادگاه انقلاب احضار شده است، در پیامی ویدئویی خطاب به مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «به جای اینکه برادر من را متهم کنید به خیابان بروید تا ببینید که مردم در مورد مقام معظم رهبری‌تان چه می‌گویند.»

فاطمه سپهری از فعالان مدنی مخالف جمهوری اسلامی است که به همراه ۱۳ زن کنشگر دومین بیانیه موسوم به «بیانیه ۱۴» را امضا کرد.

۲۸ فعال مدنی در سال ۹۸ با امضای دو بیانیه جداگانه خواستار استعفای علی خامنه‌ای و گذر از جمهوری اسلامی شدند.

محمدحسین سپهری در پی امضای این بیانیه بازداشت شد و پس از سه ماه و نیم حبس و بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد، به زندان وکیل‌آباد این شهر منتقل شد.

چند ماه بعد این فعال مدنی مخالف جمهوری اسلامی در شعبه چهار دادگاه انقلاب مشهد توسط هادی منصوری، قاضی دادگاه، به شش سال زندان محکوم شد و با وجود بیماری‌هایی از جمله فشار خون بالا از مرداد سال ۹۸ بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به سر می‌برد.

محمدحسین سپهری دانش‌آموخته رشته فیزیک و معلمی است که در سال ۹۷ نیز به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود در زمینه حقوق صنفی معلمان و شرکت در تحصن و اعتراض فرهنگیان مشهد به شش ماه انفصال از خدمت محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG