لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

نقض حقوق‌بشر؛‌ بازداشت فاطمه ضیایی‌آزاد و محرومیت گلاره عباسی از امکانات درمانی


گلاره عباسی (راست) و فاطمه ضیایی‌آزاد.
گلاره عباسی (راست) و فاطمه ضیایی‌آزاد.

در حالی که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران،‌ در جدیدترین گزارش خود مقام‌های جمهوری اسلامی را به موارد متعدد نقض حقوق شهروندان متهم کرد، خبرها از ایران حاکی از ادامه بازداشت فعالان مدنی و فشار بر زندانیان سیاسی است.

فاطمه ضیایی‌آزاد، زندانی سیاسی سابق، روز شنبه ۱۹ شهریور توسط ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد که خبر آن پس از گذشت یک هفته رسانه‌ای شده است.

او که از دهه ۶۰ تاکنون بارها بازداشت و زندانی شده، طی تماسی تلفنی خبر داد که در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد، اما هنوز تفهیم اتهام نشده است.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا، فاطمه ضیایی‌آزاد از بیماری ام.اس. رنج می‌برد و هم‌اکنون به داروهای خود دسترسی ندارد.

همزمان خبرهایی از عدم دسترسی گلاره عباسی، زندانی سیاسی در زندان اوین، از دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی منتشر شده است.

به گزارش وب‌سایت هرانا، این فعال مدنی زندانی روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور در زندان دچار حمله قلبی شد، اما به دلیل مخالفتش با زدن دستبند و پابند برای انتقال به بیمارستان از درمان محروم ماند.

بنا بر گزارش‌ها، گلاره عباسی بیماری‌هایی متعدد از جمله دیسک کمر، رماتیسم، و آرتروز دارد و پزشکان بارها گفته‌اند که او تحمل شرایط زندان را ندارد.

گلاره عباسی مادر ۴۶ ساله‌ای است که به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»‌ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال و نیم حبس محکوم شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در جدیدترین گزارش خود به مجمع عمومی سازمان ملل، محرومیت زندانیان از مراقبت‌های پزشکی را در کنار اعدام‌ها زیر عنوان «محرومیت عامدانه از حق زندگی» قرار داده است.

XS
SM
MD
LG