لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

آرسنی ياتسنيوک: روسيه قصد دارد جریان گاز به اروپا را متوقف کند


آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير اوکراین
آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير اوکراین

روسیه تحويل گاز طبیعی به اوکراین را در خرداد ماه (ژوئن)، بخاطر اختلاف بر سر قیمت‌گذاری آن متوقف کرد، اما به تحويل گاز به اروپا، بزرگترین بازار روسيه، ادامه داده است.

آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير اوکراین، طی سخنانی در روز چهارشنبه، که احتمالاً تنش بین مسکو و غرب را افزایش خواهد داد، گفت اوکراین از برنامه‌های روسیه برای توقف جریان گاز به اروپا در زمستان آينده اطلاع دارد.

روسیه تحويل گاز طبیعی به اوکراین را در خرداد ماه (ژوئن)، بخاطر اختلاف بر سر قیمت‌گذاری آن متوقف کرد، اما به تحويل گاز به اروپا، بزرگترین بازار روسيه، ادامه داده است.

آقای ياتسنيوک روز چهارشنبه در نشست کلبینه دولت اوکراین با بیان این که صنعت انرژی آن کشور با وضعیت دشواری روبرو است، گفت «ما از برنامه‌های روسیه برای جلوگیری از ترانزیت (گاز) حتی به کشورهای اتحادیه اروپا، در زمستان پيش رو، آگاه هستيم.»

آقای ياتسنيوک در باره این که چطور از این طرح روسیه اطلاع پيدا کرده است، توضیحی نداد.

شرکت گازپروم، صادرکننده گاز روسیه، از اظهار نظر در اين مورد خودداری کرد و وزارت انرژی نیز برای اظهار نظر در دسترس نبود.

سال گذشته، نیمی از صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا از طریق اوکراین حمل شد. عرضه گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا در زمستان سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ میلادی، به دلیل اختلاف بر سر قیمت‌گذاری میان روسیه و اوکراین مختل شد.

اختلاف مسکو و کیف در مورد قیمت‌گذاری گاز، با اختلاف بزرگتری بین دو کشور بر سر بحران در مناطق شرقی اوکراین، گره خورده است.

رئيس جمهوری پيشين اوکراين، ویکتور یانوکوویچ، که متمایل به مسکو بود، پس از هفته‌ها درگیری خیابانی توسط مردم که به دليل رد کردن توافقنامه ارتباطی با اتحادیه اروپا از دست او خشمگین بودند، بالاخره فرار کرد.

در پی فرار يانوکوويچ، مسکو شبه جزیره اوکراینی کریمه را در ماه مارس ضمیمه روسيه کرد، و در همان حال جدایی طلبان طرفدار مسکو در شرق کشور دست به شورش زدند.

منطقه‌ای که جنگ در آن متمرکز است، دون‌باس، منبع اصلی زغال‌سنگ اوکراین است.

ياتسنيوک گفت که حکومت سعی دارد به منابع زغال‌سنگ تنوع ببخشد، در حالی‌که «روسیه و مزدوران آنها بمبگذاری می‌کنند و معادن را از بین می‌برند.» روسیه هر گونه دخالت در این درگیری‌ها را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG