لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

روسیه انهدام ستون زرهی ارتش خود توسط اوکراین را تکذیب کرد


مسکو گزارش‌های منتشر شده درباره ورود ستونی از خودروهای زرهی نظامی روسیه به اوکراین و انهدام آنها توسط نیروهای اوکراین را تکذیب کرد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز جمعه به خبرنگاران رسانه‌های محلی گفت هیچ کاروان نظامی روسیه، آنطور که کیف ادعا می‌کند، وارد اوکراین نشده است.

دولت اوکراین پیشتر در روز جمعه گفت ستونی از خودروهای زرهی ارتش روسیه از مرز دو کشور گذشته و وارد مناطقی در شرق اوکراین شدند. دفتر رئیس جمهوری اوکراین در وبسایت خود اعلام کرده بود که بخش «مهمی» از آن ستون نظامی منهدم شده است.

در گزارش‌ها همچنین گفته شد پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در یک گفتگوی تلفنی، این رویداد را به اطلاع دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا رساند و گزارش رسانه‌های بریتانیا مبنی بر دیده شدن خودروهای نظامی روسیه در حدود ۳۰ کیلومتری محلی که کاروان کمک‌های ارسالی روسیه برای بازرسی متوقف شده‌اند، را تائید کرد.

بریتانیا می‌گوید سفیر روسیه در لندن را برای توضیح بیشتر در این مورد فراخوانده است.

در این میان، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، از روسیه خواستند هرگونه اقدام خصومت‌آمیز در نزدیک مرزهای مشترک با اوکراین را متوقف کند.

پیشتر، مقام‌های اوکراینی گفتند بازرسی از یک کاروان روسی، که مسکو می‌گوید حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم شرق اوکراین است، را آغاز کرده‌اند.

کیف نگران است که شاید مسکو قصد دارد در پوشش این کارون، حمله‌ای پنهانی صورت دهد یا شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین را مسلح کند.

کیف و کشورهای غربی حامی آن، مسکو را به مسلح کردن شورشیان مخالف دولت اوکراین متهم می کنند. روسیه این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید هدف از اعزام این کاروان، که بیش از ۲۵۰ کامیون را شمال می‌شود، این است که از آلام مردم در مناطق شرقی اوکراین کاسته شود.

مسئولان گروه های بین‌المللی امدادرسانی می‌گویند بیشتر مناطق شرق اوکراین، از جمله شهرهای دونتسک و لوهانسک، با کمبود شدید دارو، آب و همینطور برق روبرو است.

XS
SM
MD
LG