لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از برخی مناطق خارکیف، زلنسکی سفر خارجی خو‌د را به تعویق انداخت


ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

نیروهای اوکراینی به دنبال آغاز حمله جدید روسیه در بخش شمال شرقی این کشور، از مناطقی در «خارکیف» عقب‌نشینی کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، به‌رغم این عقب‌نشینی تاکتیکی، سربازان اوکراینی در سایر مناطق در حال نبرد با مهاجمین روسی هستند.

حمله جدید روسیه باعث شد تا ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سفر خارجی خود را به تعویق بیندازد که می‌تواند نشانه‌ای از وخامت اوضاع در منطقه خارکیف باشد. قرار بود او به اسپانیا و احتمالا پرتغال برود ولی ترجیح داد تا برای مدیریت بهتر جنگ در کی‌یف، پایتخت اوکراین، بماند.

در هفته‌های اخیر، نیروهای روسی در منطقه شرقی «دونتسک» پیشروی کرده‌اند و فشار زیادی را بر ارتش اوکراین وارد کردند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اواخر روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، گزارش داد که سربازان این کشور از دو منطقه «لوکیانتسی» و «ووچانسک» در خارکیف عقب‌نشینی کردند تا مانع تلفات و آسیب‌های بیشتر شوند.

روسیه می‌گوید که لوکیانتسی را تصرف کرده، ولی این ادعا به صورت‌ مستقل تأیید نشده است.

ووچانسک، حدود پنج کیلومتر از مرز روسیه فاصله دارد و کانون درگیری‌های شدید میان سربازان روسی و اوکراینی بوده است. در شرایطی که نیروهای روسی برای ورود به شهر آماده می‌شوند، سربازان اوکراینی به سختی در حال مقاومت هستند.

در همین حال، دفتر ریاست جمهوری اوکراین می‌گوید که نیروهای کمکی بیشتری از جمله واحدهای ذخیره را به منطقه اعزام کرده است.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

در این حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان سفر خود به کی‌یف با اعلام قرارداد تسلیحاتی جدید ۲ میلیارد دلاری ایالات متحده با اوکراین، بر ادامه حمایت واشنگتن از این کشور تأکید کرد.

سفر آقای بلینکن با حمله سنگین روسیه در منطقه خارکیف همراه شده است که مهمترین تهاجم مرزی آن کشور از هنگام آغاز جنگ در اوکراین محسوب می‌شود.

به گفته آنتونی بلینکن، قرارداد تسلیحاتی جدید برای تهیه سلاح در کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری در پایگاه‌های دفاعی- صنعتی و خرید جنگ‌افزار از کشورهای دیگر هزینه خواهد شد. این مبلغ بخشی از بسته کمک‌های ۶۰ میلیارد دلاری آمریکا است که پس از مدت‌ها تأخیر سرانجام در کنگره ایالات متحده تصویب شد.

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در جریان کنفرانس خبری مشترک با آنتونی بلینکن گفت که این کمک‌ها یک پیام بسیار قدرتمند برای دوستان و دشمنان اوکراین است.

آقای بلینکن نیز گفت که واشنگتن لزوم تأمین و تجهیز پدافند هوایی اوکراین را درک می‌کند و این تسلیحات را در اولویت کمک‌های خود قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG