لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

اولین «پناهگاه-مدرسه زیرزمینی» برای کودکان اوکراینی در خارکیف ساخته شد


مراحل اولیه ساخت یک مدرسه زیرزمینی مقاوم در برابر بمب در خارکیف، اوکراین - ۲۴ آبان ۱۴۰۲
مراحل اولیه ساخت یک مدرسه زیرزمینی مقاوم در برابر بمب در خارکیف، اوکراین - ۲۴ آبان ۱۴۰۲

تکمیل ساخت یک پناهگاه-مدرسه در عمق شش متری زمین، به کودکان اوکراینی این امکان را می‌دهد بعد از گذشت بیش از دو سال به کلاس‌های حضوری برگردند و بدون نگرانی از حملات موشکی و پهپادی روسیه، با خیال راحت درس بخوانند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت از افتتاح نخستین مدرسه زیرزمینی اوکراین در خارکیف خبر داد. هیچ پنجره‌ای در کلاس‌ها وجود ندارد، اما روشنایی کافی دارند و راهروهای مدرسه هم با رنگ‌های سفید و سبز لیمویی رنگ‌آمیزی شده‌اند.

خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین واقع در شمال شرق این کشور و نزدیک مرز مشترک با روسیه، از آغاز تهاجم نظامی مسکو در فوریه ۲۰۲۲، هدف حملات بی‌امان موشکی و پهپادی ارتش روسیه بوده است.

در ۲۶ ماهی که از آغاز جنگ می‌گذرد، کودکان خارکیف بیشتر در خانه و کلاس‌های مجازی آموزش می‌بینند. رفتن به یک کلاس واقعی با یک معلم واقعی و در کنـار کودکان دیگر، برای بعضـی از بچه‌ها اولین تجربه مدرسه در دو سال و نیم گذشته است.

تاکنون ۳۰۰ دانش‌آموز در مدرسه «ایهور ووزنی» ثبت نام کرده‌اند؛ شهردار خارکیف، گفته است این مدرسه زیرزمینی گنجایش ۴۵۰ دانش‌آموز در دو شیفت را خواهد داشت. او گفته «باید مطمئن شویم هم معلمان و هم دانش‌آموزان به مدرسه عادت می‌کنند.»

XS
SM
MD
LG