لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

بلینکن در دیدار با زلنسکی: کمک‌های نظامی آمریکا بر وضعیت نبرد اوکراین با روسیه تأثیر خواهد گذاشت


آنتونی بلینکن و ولودیمیر زلنسکی
آنتونی بلینکن و ولودیمیر زلنسکی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، در ملاقات با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در شهر کی‌یف گفت که بسته کمک‌های جدید نظامی ایالات متحده به این کشور بر وضعیت میدان نبرد با روسیه تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او این‌ سخنان را در شرایطی بیان کرد که به گفته مقام‌های اوکراینی، تأخیر طولانی ارسال کمک‌های نظامی به کی‌یف، باعث شکست‌های نیروهای این کشور از سربازان روسی در برخی مناطق شده است.

واشنگتن در اواخر ماه میلادی گذشته لایحه‌ای را برای ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین تصویب کرد که پیش از آن، به دلیل مخالفت برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده تصویب نشده بود. این در شرایطی بود که روسیه با توجه به برتری نظامی خود از این موقعیت برای آغاز حمله‌ جدیدی علیه اوکراین استفاده کرد.

آنتونی بلینکن در جریان ملاقات با ولودیمیر زلنسکی گفت که با رسیدن کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین، شرایط متفاوتی علیه تجاوز روسیه در میدان نبرد ایجاد خواهد شد.

ولودیمر زلنسکی نیز از کمک‌های «مهم» آمریکا و حمایت احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه ایالات متحده از اوکراین قدردانی کرد.

او افزود که اوکراین نیاز فراوانی به پدافند هوایی به ویژه در منطقه «خارکیف» در شمال شرقی این کشور دارد که هدف حملات سنگین هوایی روسیه است. به گفته ولودیمیر زلنسکی، روسیه در حملاتش نظامیان و‌ غیرنظامیان اوکراینی را در این منطقه هدف قرار می‌دهد.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که او همچنین می‌خواهد در مورد تضمین‌های امنیتی با آمریکا گفتگو کند و امیدوار است که از طریق وزیر امور خارجه ایالات متحده بتواند حمایت کشورهای بیشتری را در نشست صلح که در تابستان سال جاری در سوئیس برگزار می‌شود، جلب کند.

اوکراین پس از تهاجم نظامی روسیه موفق به دفع حملات سربازان روسی شد و بخش‌هایی از مناطق اشغالی را پس گرفت. اما در ادامه این روند موفق نبود و در ضدحمله بزرگ خود علیه نیروهای روسی در سال گذشته میلادی ناکام ماند.

روسیه در ماه‌های اخیر آهسته ولی به طور پیوسته در مناطق مختلف پیشروی کرده است و اوکراین را در موقعیت دشواری قرار داده است. کی‌یف امیدوار است که با دریافت بسته کمک‌های نظامی جدید غرب، شرایط در میدان نبرد را تغییر دهد و مناطق بیشتری از مناطق اشغالی خاک خود را آزاد کند.

آنتونی بلینکن در بخش دیگری از سخنان خود گفت که آمریکا مصمم به ادامه کمک‌های خود به کی‌یف است تا در آینده مستقل روی پای خود بایستد، زیرا «یک اوکراین قوی، موفق، شکوفا، و آزاد، بهترین گوشمالی ممکن برای پوتین است».

XS
SM
MD
LG