لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

گسترش تهاجم روسیه به مناطق جدیدی از خارکیف در شمال شرق اوکراین


نقشه اوکراین
نقشه اوکراین

نیروهای ارتش روسیه روز دوشنبه در قالب گروه‌های کوچک با حمله به مناطق جدیدی از خارکیف، تهاجم خود به این منطقه واقع در شمال شرق اوکراین را گسترش دادند.

به گفته فرماندار خارکیف، هدف روسیه از تهاجم زمینی به این منطقه، گسترش خط مقدم در جبهه جنگ است. او شرایط نیروهای اوکراینی با آن روبرو هستند را «دشوار» توصیف کرد.

این مقام اوکراینی افزود که نیروهای روسیه در حال پیشروی به سوی شهر وفچانسک در پنج کیلومتری مرز با روسیه و همچنین روستای لیپتسی در شمال شهر خارکیف هستند.

او با اشاره به دفاع موفقیت‌آمیز سربازان اوکراینی در برابر پیشروی سربازان روسیه گفت، «لشکریان پوتین» در پی استقرار در یک کارخانه گوشت در حومه این شهر هستند.

روسیه روز یکشنبه مدعی تصرف چند روستا در منطقه خارکیف و روز دوشنبه مدعی بهبود مواضع خود در جبهه‌های جنگ و کشتن تعدادی از رزمندگان مدافع اوکراین شد.

در مقابل، اوکراین ادعای روسیه در تصرف روستاهای مرزی را رد و اعلام کرد در حال دفع حملات است.

نیرویهای روس روز جمعه با ورود به خارکیف جبهه جدیدی را در جنگ علیه همسایه غربی خود گشودند.

در حالی که عمده درگیری‌ها طی دو سال اخیر در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین بوده‌، گسترش جنگ به مناطق شمال شرقی اوکراین می‌تواند مقابله با سربازان پوتین را بیش از پیش دشوار کند.

در پی کاهش انتقال تسلیحات غربی و به‌ویژه آمریکایی به اوکراین، نیروهای این کشور اکنون در حالت تدافعی قرار دارند.

بمباران شهر وفچانسک در روز دوشنبه از سوی اشغالگران روسیه‌ای موجب زخمی شدن دست‌کم پنج شهروند اوکراینی شد.

فرماندار خارکیف اعلام کرد تا کنون ۵۷۰۰ تن از ساکنان وفچانسک این شهر را ترک کرده‌اند. او از حدود ۳۰۰ شهروند باقیمانده در این شهر خواست آن را به سرعت ترک کنند.

XS
SM
MD
LG