لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

پیش‌نویس طرح اتحادیه اروپا برای حمایت بلندمدت از اوکراین تدوین شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو

اتحادیه اروپا تعهداتی را برای حمایت امنیتی بلندمدت از اوکراین تدوین کرد و طبق پیش‌نویس گزارش شده، قرار است سال‌ها به کی‌یف تسلیحات، آموزش نظامی و سایر کمک‌های بیشتری ارائه دهد.

خبر تهیه این پیش‌نویس را نخستین‌بار روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» منتشر کرد.

به گزارش رویترز در روز دوشنبه، مقامات امیدوارند تلاش‌هایشان در این باره با تهیه این پیش‌نویس که چارچوب تعهدات امنیتی اتحادیه اروپا را به اوکراین مشخص می‌کند، در ژوئن یا ژوئیه امسال به نتیجه برسد.

بر اساس این پیش‌نویس، در صورت تجاوز نظامی دیگری در آینده، اتحادیه اروپا و کی‌یف ظرف ۲۴ ساعت در مورد نیازهای اوکراین مشورت می‌کنند و «به سرعت» در راستای تعهدات خود، گام‌های بعدی را «مشخص» می‌کنند.

این سند بخشی از تلاش گسترده‌تر شرکای اوکراین است که به کی‌یف بگویند تضمین‌ می‌کنند مدتی طولانی در کنار کی‌یف خواهند ایستاد.

این تلاش‌ها در حالی است که در کوتاه مدت چشم‌انداز عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یا اتحادیه اروپا دیده نمی‌شود.

پتیر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است طرح این بلوک اروپایی برای اطمینان دادن به اوکراین و همچنین فرستادن یک نشانه قوی به روسیه است که اتحادیه اروپا به حمایت از اوکراین از «به هر صورتی که لازم باشد» ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG