لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

بلینکن در کی‌یف: متعهد به پیروزی اوکراین هستیم


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، که در سفری از پیش اعلام‌نشده به کی‌یف، پایتخت اوکراین، رفته است، با پیام حمایت از این کشور و بازسازی و تقویت زیرساخت‌های این کشور در انستیتو پلی‌تکنیک کی‌یف سخنرانی کرد.

آقای بلینکن با اشاره به شجاعت و پایداری اوکراینی‌ها و موفقیت استراتژیک اوکراین در برابر روسیه گفت که تجاوز پوتین با ناکامی روبرو شده است و افزود: «با این پیام به اینجا آمده‌ام که شما تنها نیستید.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش به پهپادهایی که جمهوری اسلامی در اختیار روسیه قرار داده است و حمایت‌های تسلیحاتی چین و کره‌شمالی از حکومت پوتین اشاره کرد و گفت با این موضوع مقابله خواهد شد.

آنتونی بلینکن گفت حمایت‌های آمریکا از اوکراین تا زمان رسیدن این کشور به تمامیت، استقلال و صلحی پایدار ادامه خواهد داشت.

او اضافه کرد پس از تأخیر در کمک‌‌رسانی به اوکراین، شاید بپرسید آیا می‌توان روی حمایت آمریکا حساب کرد یا خیر، و تأکید کرد که حمایت احراب دموکرات و جمهوریخواه از کمک نظامی به اوکراین، نشان‌دهنده تداوم حمایت ایالات متحده و مردم آمریکا از این کشور است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزود که این موضوع به استحکام و امنیت آمریکا و متحدان این کشور کمک می‌کند.

آقای بلینکن تأکید کرد که شرکای آمریکا از جمله لهستان، جمهوری چک و استرالیا هم در حال ارسال کمک‌های بیشتر هستند و خطاب به مردم اوکراین گفت: «یک ائتلاف جهانی پشت شما قرار دارد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما نه تنها به نیازهای فوری شما رسیدگی می‌کنیم بلکه به ساختن نیروهای اوکراین در آینده هم کمک کرده و یک معماری امنیتی جدیدی برای این کشور ایجاد خواهیم کرد.»

آنتونی بلینکن با اشاره به مذاکرات ۳۲ کشور با اوکراین و حمایت آنان از کی‌یف تاکید کرد که این کشور می‌تواند بر روی این «شبکه قدرتمند» کشورها طی ده سال آینده حساب کند.

آنتونی بلینکن خطاب به مردم اوکراین گفت: یک ائتلاف جهانی پشت شما قرار دارد.

او همچنین ضمن اشاره به اهمیت حمایت از شکوفایی صنعت نوپای ساخت تجهیزات دفاعی و تسلیحاتی اوکراین، در مورد کمک‌های کشورهای مختلف در حوزه‌های گوناگون گفت که تقویت ابداع‌گری در اوکراین و رشد اقتصادی این کشور به نفع همه خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که در نهایت، کشورها می‌توانند به جای روسیه با اوکراین معامله کنند.

آقای بلینکن ضمن تأکید بر اینکه مبارزه با فساد باعث می‌شود اوکراین تبدیل به روسیه نشود، افزود: باید تدابیر ضد پول‌شویی تقویت شود و تأکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو منافع زیادی را برای اوکراین و اروپا به همراه خواهد داشت.

او گفت آمریکا قصد دارد با بالاترین سطح همکاری، اوکراین را به ناتو نزدیک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت آنچه پوتین کم‌اهمیت تلقی کرد نبود بیم و هراس در بین مردم اوکراین، و عزم‌ محکم آنها برای تعیین سرنوشت خود و رسیدن به دموکراسی بود.

آنتونی بلینکن در سخنانش با اشاره به همکاری نزدیک انستیتوی پلی‌تکنیک کی‌یف با نهادهای آموزشی آمریکا، از دانشجویانی که زندگی خود را وقف مبارزه کرده‌اند، یاد کرد و مدیریت این دانشگاه در این «دوره حساس» را ستود.

سفر آقای بلینکن اولین سفر یک مقام ارشد آمریکایی از زمانی است که کنگره ایالات متحده بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری را پس از ماه‌ها تأخیر به تصویب رساند.

در حال حاضر، نیروهای اوکراینی در حال تقابل با حملات روسیه در شمال شرق و شرق هستند.

اوکراین بخش‌هایی از خاک خود را در اولین سال پس از تهاجم روسیه بازپس گرفت ولی ضد حمله این کشور در سال گذشته میلادی شکست خورد و در ماه‌های اخیر، روسیه بار دیگر در خط مقدم در حال پیش‌روی است.

روسیه اکنون حدود ۱۸ درصد از اوکراین را تحت کنترل دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا چند روز پس از حمله زمینی روسیه به شمال شهر خارکیف، اوایل صبح روز سه‌شنبه با قطار وارد کی‌یف شد.

او در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به او گفت که بخشی از بسته کمک‌های بزرگ ایالات متحده به اوکراین رسیده و کمک‌های بیشتری نیز در راه است.

آقای زلنسکی نیز از کمک‌های «مهم» آمریکا و حمایت احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه ایالات متحده از اوکراین قدردانی کرد.

او گفت که اوکراین نیاز فراوانی به پدافند هوایی به ویژه در منطقه «خارکیف» در شمال شرقی این کشور دارد که هدف حملات سنگین هوایی روسیه قرار دارد.

XS
SM
MD
LG