لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

بانوی اول اوکراین: برای محافظت از خانه و حق زندگی‌، سلاح می‌خواهیم


اولنا زلنسکا بانوی اول اوکراین
اولنا زلنسکا بانوی اول اوکراین

اولنا زلنسکا، بانوی اول اوکراین، در شرایطی احساسی از آمریکا «سلاح» درخواست کرد. او از قانون‌گذاران آمریکایی خواست با هدف مقابله با حمله‌های موشکی روسیه، سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری را برای اوکراین تامین کنند.

همسر رئیس‌ جمهوری اوکراین، که روز چهارشنبه در کنگره آمریکا حاضر شده‌ بود، تصویرهایی را از «تلفات جنگ روسیه علیه کشورش» به نمایندگان نشان داد.

زلنسکا، عکس لیزا، کودکی نوپا را که در جریان حمله موشکی اوایل ماه جاری، در وینیتسیا کشته شد، همچنین تصویر «اوا ۵ ساله» که زیر آوار یک ساختمان ویران‌شده رها شده بود و عکس یک بازمانده هولوکاست را که در شهر کی‌یف کشته شده‌است برای حاضران به‌نمایش درآورد.

زلنسکا در حالی‌که یک زن، سخنرانی او را ترجمه می‌کرد، به زبان اوکراینی گفت: «می‌خواهم نه در مقام بانوی اول، بلکه به‌عنوان یک دختر و به‌عنوان یک مادر، شما را خطاب کنم. مهم نیست که در زندگی خود به چه رتبه و جایگاهی می‌رسیم. در درجه نخست، ما همیشه بخشی از خانواده خود می‌مانیم.»

او گفت که بانوان نخست معمولا به‌طور انحصاری «درگیر امور مربوط به صلح» هستند.

US Ukraine First Lady
US Ukraine First Lady

اولنا زلنسکا، افزود: «اما چگونه می‌توانم در مورد امور صلح‌آمیز صحبت کنم، وقتی که یک جنگ تروریستی علیه کشور من در جریان است؟‌روسیه در حال نابود کردن مردم اوکراین است.»

زلنسکا گفت: «من خواهان سلاح‌هایی هستم که برای جنگ در سرزمین دیگران استفاده نمی‌شود، بلکه برای محافظت از خانه و حق زندگی در آن خانه استفاده می‌شود.»

او اضافه کرد: «من خواهان سیستم‌های دفاعی هوایی هستم تا موشک‌ها نتوانند کودکان را در کالسکه‌هایشان بکشند. تا آن‌ها نتوانند تمامی اعضای خانواده‌ها را از بین ببرند.». بانوی نخست اوکراین همچنین گفته: «من از همه پدر و مادرها می‌خواهم که آرام بخوابند.»

خانم زلنسکا، پس از دیدار روز سه‌شنبه با جیل بایدن، بانوی نخست آمریکا در کاخ سفید، با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سومین روز سفر خود به واشنگتن، دیدار کرد.

بانوان‌ نخست این دو‌ کشور، پیش‌تر نیز در جریان سفر اعلام‌نشده بایدن به غرب اوکراین، در ماه مه، با هم دیدار کرده‌ بودند.

طی دیدار پیشین، آن‌ها از یک مدرسه بازدید کرده و به کودکانی که در حال تهیه «هدیه‌های روز مادر» بودند، پیوستند.

کاخ سفید در مورد سفر اخیر بانو زلنسکا، اعلام کرده‌ است که او به واشنگتن سفر می‌کند تا «هزینه انسانی تجاوز روسیه به اوکراین را برجسته کند.»

XS
SM
MD
LG