لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

زلنسکی ۶۰ مقام امنیتی اوکراین را به همکاری با روسیه و خیانت علیه کشور متهم کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) - آرشیو

یک دستیار ارشد ریاست جمهوری اوکراین روز دوشنبه گفت، دو مقام ارشد امنیتی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، آنها را برکنار کرد، به طور رسمی برکنار نشده‌اند، به حالت تعلیق در آمده‌اند، و در انتظار تحقیقات هستند.

زلنسکی روز یکشنبه گفت که ایوان باکانوف از سمت رئیس آژانس امنیت داخلی اوکراین، و ایرینا وندیکتوا، از سمت دادستانی کل آن کشور، برکنار شده‌اند.

زلنسکی علت این برکناری‌ها را ده‌ها مورد همکاری با روسیه، توسط مقاماتی که این دو فرد ریاست آنها را برعهده داشتند عنوان کرد.

ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه به طور ناگهانی رئیس آژانس امنیت داخلی قدرتمند اوکراین، و دادستان کل کشور را برکنار کرد.

ایوان باکانوف، رئیس آژانس امنیت داخلی اوکراین، دوست دوران کودکی زلنسکی بوده است، و دادستان کل نیز نقش مهمی در تعقیب جنایات جنگی روسیه ایفا کرده است. روسیه تهاجم نظامی خود به اوکراین را «عملیات ویژه» خوانده است.

زلنسکی در پیامی که در تلگرام منتشر کرد گفت ۶۵۱ پرونده اتهام خیانت و همکاری علیه مقامات دادستانی و مجری قانون باز شده است، و همچنین بیش از ۶۰ نفر از مقامات آژانس‌های باکانوف و وندیکتوا، هم‌اکنون علیه اوکراین و در سرزمین‌های تحت اشغال روسیه کار می کنند. اوکراین با جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و ارتش روسیه در جنگ است که بخش‌های عمده‌ای از شرق آن کشور را اشغال کرده‌اند.

تعداد انبوه پرونده‌های خیانتی که اکنون گزارش شده است چالش بزرگ اوکراین برای مقابله با نفوذ روسیه را نشان می‌دهد.

زلنسکی در پیام خود گفت: «چنین مجموعه‌ای از جنایت علیه بنیان‌های امنیت ملی کشور... سوالاتی بسیار جدی را در خصوص رهبران مربوطه [آن دو نهاد] مطرح می کند.»

رویترز همچنین به نقل از اطلاعات ارتش بریتانیا روز دوشنبه گزارش داد که روسیه از پیمانکار نظامی بخش خصوصی به نام «واگنر» برای تقویت نیروهای خط مقدم خود در درگیری‌ با اوکراین استفاده کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در یک به روز رسانی اطلاعاتی اعلام کرد واگنر استانداردها برای جذب نیروی خود را کاهش داده است و محکومین و افرادی را که قبلاً در لیست سیاه قرار داشتند، استخدام می کند که ممکن است بر موثر بودن نیروی نظامی روسیه اثر بگذارد.

XS
SM
MD
LG