لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

اذعان لاوروف به گسترش اهداف سرزمینی روسیه در اوکراین: ماموریت ما «فراتر از دونباس» است


سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید که «ماموریت» نظامی مسکو در اوکراین اکنون فراتر از منطقه دونباس در شرق اوکراین را در بر می‌گیرد.

این روشن‌ترین اذعان مقامات روسیه به گسترش یافتن اهداف جنگی آن کشور طی پنج ماه گذشته است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفت که واقعیت‌های جغرافیایی نسبت به زمانی که مذاکره‌کنندگان روسیه و اوکراین اواخر ماه مارس مذاکرات صلحی را در ترکیه برگزار کردند، تغییر کرده است.

به گزارش رویترز، او افزود که در آن زمان تمرکز روی جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک بود. روسیه گفته است قصد دارد نیروهای دولتی اوکراین را از آن مناطق جدا‌شده واقع در شرق اوکراین بیرون کند.

لاوروف اما اکنون با اشاره به مناطقی فراتر از منطقه دونباس، که نیروهای روسی اکنون به طور کامل یا تقریبا کامل آن را تصرف کرده‌اند، گفت که «اکنون جغرافیا متفاوت است» و فقط دو منطقه دونتسک و لوهانسک مد نظر روسیه نیست، بلکه این موضوع «مناطق خرسون و زاپوریژیا و تعدادی از مناطق دیگر» در اوکراین را نیز شامل می‌شود. او گفت: «این روند به طور منطقی و مداوم ادامه دارد.»

لاوروف همچنین گفت که روسیه نمی‌تواند به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، «یا هر کسی که جایگزین او شود» اجازه دهد که قلمرو این کشور یا جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک را با سیستم‌های دوربرد تهدید کند.

وزیر امور خارجه روسیه عالی‌رتبه‌ترین مقام روس است که آشکارا از اهداف سرزمینی روسیه در جنگ با اوکراین صحبت می‌کند.

حدود پنج ماه قبل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، حمله به همسایه خود را آغاز کرد. پوتین مدت‌ها این موضوع را که روسیه قصد اشغال اوکراین را دارد، انکار می‌کرد.

XS
SM
MD
LG