لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

پای پهپادهای ایرانی به مراکش هم باز شد


سرباز جبهه آزادیبخش پولیساریو در کنار پرچم جمهوری دموکراتیک عربی صحرا در یک اردوگاه آوارگان در جنوب الجزایر - عکس از آرشیو
سرباز جبهه آزادیبخش پولیساریو در کنار پرچم جمهوری دموکراتیک عربی صحرا در یک اردوگاه آوارگان در جنوب الجزایر - عکس از آرشیو

پس از اتهام‌های جهانی بر ضد مقامات جمهوری اسلامی در ارسال پهپاد به روسیه و کشتار مردم اوکراین به وسیله آنها، حالا مقامات مراکش از احتمال ارسال پهپادهای ایرانی برای جدایی‌طلبان این کشور خبر می‌دهند.

به نوشته نشریه موروکو ورلد نیوز چاپ مراکش، سفیر مراکش در سازمان ملل هفته گذشته در کنفرانس خبری که پس از تصویب قطعنامه ۲۶۵۴ شورای امنیت در نیویورک برگزار شد، گفته که مشارکت ایران با پولیساریو «تأیید مکرری بر هشدار ماست که ایران و حزب‌الله در حال نفوذ به استان تندوف [الجزایر] و شمال آفریقا هستند.»

بر اساس قطعنامه ۲۶۵۴، ماموریت سازمان ملل برای برگزاری همه‌پرسی در صحرای غربی یک سال دیگر تمدید می‌شود.

آقای هلاله هشدار داد: «این یک اقدام جدی نه تنها علیه مراکش، بلکه کل منطقه است. در صورتی که این معامله تأیید شود، بازی را تغییر خواهد داد، و مراکش به آن واکنش مناسب نشان خواهد داد.

آقای هلاله همچنین با یادآوری این که تمایل پولیساریو برای دستیابی به پهپادهای ایرانی همزمان است با تصویب قطعنامه ۲۶۵۴، که مسئولیت الجزایر در مناقشه صحرای غربی را تأیید می‌کند، افزود «این یک مسأله اخلاقی نیز خواهد بود.»

توافق ایران با پولیساریو همچنین با هشدار فرستاده سازمان ملل به الجزایر در مورد قحطی در اردوگاه‌های تندوف در الجزایر همزمان شده است.

آقای هلاله تاکید کرد که ارزان‌ترین پهپاد ایرانی بین ۲۰ تا ۲۲ هزار دلار – یعنی برابر با بودجه جیره غذایی ۳۰۰ نفر در یک سال، خدمات پزشکی برای ۵۰۰ نفر، و آموزش سالانه ۱۲۰ کودک در اردوگاه‌های تندوف در صحرای الجزایر هزینه دارد.

در خبری دیگر، به گزارش العربیه، مراکش درخواست کرده که توافق ایران با پولیساریو در دستور کار نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب قرار گیرد.

مراکش در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) پس از متهم کردن حزب‌الله لبنان به تسلیح و آموزش جنبش جدایی طلب پولیساریو، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

عمر هلاله پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تمدید یک ساله ماموریت نمایندگی سازمان ملل در صحرای غربی به خبرنگاران گفت: «ایران پس از بی ثبات کردن یمن در تلاش است تا منطقه ما را بی‌ثبات کند.»

XS
SM
MD
LG