لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

تلاش دولت و شورشیان اوکراین برای احیای توافق آتش‌بس


ارتش اوکراین و نیروهای جدایی‌طلب طرفدار روسیه در تلاش برای احیای آتش بس ماه سپتامبر، توافق کردند سلاح‌های خود را زمین بگذارند و روز سه‌شنبه قول دادند به عنوان بخشی از مراسمی که «روز سکوت» نامیده می‌شود، از اقدامات خصمانه پرهیز کنند.

هرچند به نظر می‌رسد آتش‌بس مورد توافق اواسط شهریور ماه در بیشتر اوقات رعایت شده است، اما درگیری‌های پراکنده‌ای از آن زمان تاکنون در مناطق شرقی اوکراین گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌ها، برنامه‌ریزی مقدماتی برای انجام گفتگوهای صلح نیز انجام شده بود، اما مقامات اوکراینی گفته‌اند به اصرار شورشیان جدایی‌طلب، احتمالا تا روز جمعه آغاز نخواهد شد.

از زمان امضای توافقنامه آتس‌بس که روز ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور ماه) مورد توافق کی‌یف و شورشیان مورد حمایت مسکو قرار گرفت، درگیری‌ها هر چند به صورت پراکنده بود، اما حدود یک هزار نفر تاکنون کشته شده‌اند. دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کرده‌اند.

اوکراین همچنین روسیه را به ارسال اسلحه برای نیروهای جدایی‌طلب و حمایت‌های دیگر از آنها متهم می‌کند؛ اتهامی که مسکو آن را تکذیب می‌کند.

در این میان، صدراعظم آلمان بار دیگر از اقدامات روسیه در اوکراین به شدت اتتقاد کرد و روز سه‌شنبه در کنوانسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان گفت آنچه در اوکراین می‌گذرد، نظم صلح‌جویانه اروپا را تهدید می‌کند.

آنگلا مرکل در ادامه روسیه را به نقض قوانین بین‌المللی و تلاش برای ایجاد «مناطق نفوذ» متهم کرد؛ با این حال گفت یقین دارد که بحران اوکراین می‌تواند به گونه‌ای دیپلماتیک حل شود.

در همین حال اوکراین در روز سه شنبه، خبر داد که نخستین محموله گاز طبیعی از روسیه از ماه ژوئن را دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG