لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

درگیری‌ها در شرق اوکراین نگرانی از پایان آتس‌بس را افزایش داد


دود سیاه ناشی از انفجار در آسمان بالای فرودگاه دونتسک پس از درگیری شدید بین نیروهای دولتی و شورشیان اوکراین – ۱۸ آبان ۱۳۹۳
دود سیاه ناشی از انفجار در آسمان بالای فرودگاه دونتسک پس از درگیری شدید بین نیروهای دولتی و شورشیان اوکراین – ۱۸ آبان ۱۳۹۳

با وقوع درگیری‌های سنگین بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در اطراف شهر دونتسک در شرق اوکراین، به تردیدها درباره پایداری آتش‌بسی که حدود دو ماه پیش بین دو طرف به اجرا درآمد، افزوده شده است.

شهر دونتسک، روز یکشنبه شاهد تبادل آتش سنگینی بین دو طرف درگیر بود، که رسانه‌ها آن را شدیدترین درگیری‌ها در دو ماه گذشته و پس از اجرای آتش‌بس توافق شده در مناطق شرقی اوکراین دانستند.

ناظران اروپایی در اوکراین می‌گویند مشاهده تحرکات نیروهای نظامی و تجهیزات سنگین جنگی بدون نام و نشان مشخص در مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان، موجب نگرانی شدید آنها شده است.

شورشیان جدایی‌طلب در تلاش هستند تا کنترل فرودگاه دونتسک که هنوز در اختیار نیروهای دولتی اوکراین است، را به دست خود بگیرند. هنوز گزارشی از تلفات احتمالی درگیری‌های امروز مخابره نشده است، اما خبرها حاکی از وجود ابری از دود غلیظ و سیاه رنگ بر فراز فرودگاه ویران شده آن شهر هستند.

با این حال سخنگوی ارتش روز یکشنبه خبر از کشته شدن سه سرباز اوکراینی در درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت ۱۳ سرباز دیگر نیز در جریان این درگیری‌ها زخمی شدند.

دیدیه بورک هالتر رئیس جمهوری سوئیس که ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را به عهده دارد، روز شنبه از بالا گرفتن خشونت‌ها در شرق اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرد و از طرفین درگیر خواست هر چه در توان دارند را برای حفظ آتس‌بس فعلی بکار بگیرند.

طبق برآورد سازمان ملل متحد از آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین در اسفند ماه سال گذشته تا کنون، بیش از ۴ هزار نفر کشته شده‌اند. سازمان ملل همچنین اواسط مهر ماه در گزارشی اعلام کرد از زمان برقراری آتش‌بس در روز ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر)، دست کم ۳۳۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

جدیدترین تخمین‌های سازمان ملل متحد همچنین نشان می‌دهد شمار مردمی که در داخل اوکراین آواره شده‌اند، از آغاز ماه سپتامبر (اواسط شهریور ماه) ۶۰ درصد افزایش یافته و به ۴۳۰ هزار نفر رسیده، و ادامه جنگ در شرق آن کشور و مختل شدن خدمات اولیه، موجب می‌شود شمار بیشتری محل سکونت خود را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG