لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

گفتگوی اولاند و پوتین در فرودگاه مسکو بر سر بحران اوکراین


گفتگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در فرودگاه مسکو - ۱۵ آذر ۱۳۹۳
گفتگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در فرودگاه مسکو - ۱۵ آذر ۱۳۹۳

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، به عنوان نخستین رهبر یک کشور اروپای غربی که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه به آن کشور سفر می‌کند، روز گذشته با ولادیمیر پوتین همتای روس خود ملاقات و در باره بحران اوکراین گفتگو کرد.

رئیس جمهوری فرانسه که در مسیر بازگشت از قزاقستان به فرانسه، در توقفی کوتاه و غیرمنتظره در فرودگاه مسکو، با رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد و گفت «می‌دانم این اراده بین روسیه و فرانسه، برای یافتن یک راه حل در باره بحران اوکراین وجود دارد.»

آقای اولاند در سفر خود به قزاقستان نیز پیشنهاد کرده بود که به همراه آنگلا مرکل صدراعظم المان، ولادیمیر پوتین و همچنین پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، روند کاهش تنش‌ها بین مسکو از یک سو، و کی‌یف و حامیان اروپایی آن از سوی دیگر بر سر بحران اوکراین را آغاز کنند.

ولادیمیر پوتین نیز با «پیچیده» خواندن بحران چند ماه گذشته در اوکراین، گفت «مشکلات پیچیده هستند، ولی مذاکرات ما نتیجه مثبت دارند، و من اطمینان دارم این توقف کوتاه شما، بدون شک برای حل بسیاری از مشکلات مفید خواهد بود.»

از سوی دیگر آنگلا مرکل صدراعظم المان روز یکشنبه روسیه را متهم کرد که در مسائل داخلی برخی کشورهای اروپایی که قصد دارند به اتحادیه اروپا نزدیک شوند، دخالت می‌کند. خانم مرکل در این ارتباط، از اوکراین، گرجستان و مولداوی نام برد.

رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه، کشورهای غربی را مسئول مشکلات روسیه خوانده بود و با اشاره‌ای گذرا به تاریخ، غرب را متهم کرد که در حال برپایی یک «پرده آهنین» دیگر به دور روسیه هستند.

XS
SM
MD
LG