لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

اوکراین: ۵۲ سرباز روس در خرسون کشته شدند


اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که «یک حمله راکتی دوربرد را علیه نیروهای روسیه و تجهیزات نظامی این کشور در جنوب اوکراین» انجام داده است.

سرفرماندهی ارتش اوکراین در ناحیه جنوب، اعلام کرد: «در حمله‌ای که به یک انبار مهمات در شهر نوا کاخوفکا در استان خرسون، انجام شده است، تعداد ۵۲ سرباز روسی کشته شدند.»

ارتش اوکراین نیز در بیانیه‌ای اظهار کرد: «در نتیجه حمله‌های موشکی و توپخانه ما، نیروی دشمن ۵۲ سرباز، یک موشک‌انداز هویتزر، یک خمپاره‌انداز، چندین خودرو زرهی و خودروهای دیگر و نیز یک انبار مهمات را در نووا کاخوفکا، از دست داده‌ است.»

اما یک مقام روس که دراستان خرسون مستقر است، روایتی متفاوت را ارائه می‌کند. او می‌گوید: «دست‌کم هفت نفر کشته شده‌ و غیرنظامی‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی ضربه خورده‌اند»

منطقه‌ای که اوکراین به آن حمله کرده، ناحیه‌ای است که روسیه پس آغاز تهاجم در بیست‌وچهارم فوریه، آن‌جا را تصرف کرده‌ بود.

این منطقه به‌ دلیل دسترسی به دریای سیاه، از اهمیتی راهبردی برخوردار بوده و پیش‌تر صنعت کشاورزی در آن پررونق بوده‌ است.

مسکو از ابتدای تهاجم نظامی به اوکراین، آن را «یک عملیات نظامی ویژه» می‌نامد.

در ویدئوهایی تایید‌نشده که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و به این مناطق منتسب است، «دود و جرقه» دیده می‌شود و به‌دنبال آن «یک گلوله آتشین عظیم» در آسمان شب فوران می‌کند.

تصاویر منتشر شده توسط رسانه‌های دولتی روسیه، «یک زمین بایر را که پوشیده از آوار و بقایای ساختمان‌ها است» نشان می‌دهد.

از سوی دیگر اما خبرگزاری تاس روسیه، گزارش داد که هدف از این حمله موشکی «یک انبار کود شیمیایی» بوده است که بر اثر انفجار آن «یک بازار، یک مدرسه و چند ساختمان مسکونی در اطراف آن آسیب دیده‌ است».

ولودیمیر لئونتیف، فرماندار استان خرسون که از طرف روسیه تعیین شده است، اعلام کرده: «در این حمله حداقل هفت نفر کشته و در حدود ۶۰ نفر زخمی شده‌اند.»

لئونتیف مدعی شده: «هنوز افراد زیادی زیر آوار هستند. مجروح‌ها به بیمارستان منتقل می‌شوند، اما بسیاری از مردم در آپارتمان‌ها و خانه‌های خود حبس شده‌اند.»

او همچنین مدعی است «انبارها، مغازه‌ها، داروخانه، پمپ بنزین و کلیسا مورد اصابت قرار گرفته است.»

در این بین اما خبرگزاری رویترز، خبر داده «نمی‌تواند به‌طور مستقل گزارش‌های میدان نبرد را تأیید کند.»

بر اساس اعلام ارتش اوکراین در روز سه‌شنبه «برای باز پس‌گیری نقاط کلیدی جنوب کشور ازجمله بندر خرسون، اوکراین نیروهایی بسیار را در این جبهه متمرکز کرده‌ است.»

هم‌زمان، ارتش روسیه هم حمله به نقاط مختلف را در «استان دونتسک» شدت بخشیده‌ است.

ارتش اوکراین، تشدید حملات توپخانه‌های روسیه را «پیش‌زمینه تهاجم نیروهای زمینی و زرهی» می‌پندارد.

مقامات اوکراینی حملات روسیه به اهداف غیرنظامی در شرق کشور را «جنایات جنگی» توصیف می‌کنند و از اروپا خواسته‌اند که «ارسال سلاح‌های مورد نیاز را برای مقابله با تهاجم روسیه تسریع کند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG