لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

روسیه می‌خواهد در ازای فروش گاز مایع هم روبل دریافت کند


آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه، از طرح پیشنهادی گازپروم، برای گسترش برنامه «دریافت روبل به‌ازای فروش گاز مایع طبیعی» حمایت کرد.

بر اساس گزارش روزنامه ودوموستی، از سیلوانف در مورد پیشنهاد «گازپروم» که یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان گاز است، پرسش شده است و آنتوان سیلوانف در پاسخ گفته‌: «ما به همه لحاظ از آن حمایت می‌کنیم.»

خبرگزاری اینترفاکس هفته پیش به نقل از یکی از مدیران ارشد گازپروم اعلام کرد که این شرکت تولیدکننده گاز در حال پیشنهاد توسعه طرحی شامل ال ان جی است. روز بعد، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که هیچ تصمیمی اتخاذ نشده و هیچ دستوری برای چنین اقدامی آماده نشده است.

این در حالی است که انتقال گاز طبیعی روسیه به آلمان نیز از طریق خط لوله «نورداستریم یک» که از دریای بالتیک می‌گذرد، فعلا برای ده روز متوقف شده است.

در حالی‌ که روسیه، علت این توقف را «انجام تعمیرات سالانه» اعلام کرده، دولت آلمان باور دارد «هدف کرملین از توقف انتقال گاز، سیاسی بوده و به‌منظور فشار بر برلین صورت گرفته است.»

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: «این تعمیرات امروز آغاز شده و به مدت ده روز ادامه خواهد داشت» اما برخی در آلمان نگران هستند که «کرملین به‌واسطه یک بهانه‌، مدت تعمیرات را افزایش دهد تا برلین را به‌دلیل حمایت از اوکراین در جریان تهاجم مسکو به این کشور، تنبیه کند.»

در همین راستا، اروپا نیز نگران طولانی‌شدن برنامه تعمیرات است که «سبب محدود‌شدن عرضه گاز در اروپا شده، برنامه‌ ذخیره‌سازی برای زمستان را به‌هم ریخته و بحران گاز را تشدید کند»

کاهش واردات گاز به اروپا تاکنون سبب عوارضی هم‌چون «اقدام‌های اضطراری از سوی دولت‌ها و پرداخت قبوض با نرخ بالا توسط مصرف‌کنندگان» شده‌ است.

XS
SM
MD
LG