لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

اوکراین با پهپاد به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه حمله ‌کرد


اوکراین حمله‌ای تازه را به مقر ناوگان روسیه، در دریای سیاه در سواستوپل انجام داده‌ است. مقام‌های شبه‌ جزیره کریمه که به روسیه الحاق شده، گفته‌اند که دست‌کم یک پهپاد اوکراین، توسط پدافند هوایی سرنگون شده‌ است.

این حمله صبح شنبه، یک روز پس از وقوع انفجارها در نزدیکی پایگاه‌های نظامی در مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین و روسیه رخ داد. بر اساس گزارش‌ها، در همین روز ۱۲ غیرنظامی بر اثر اصابت موشک روسی به یک منطقه مسکونی شهری در اوکراین، زخمی شدند.

ویتالی کیم، فرماندار میکولایف گفت که در جریان‌ حمله‌ای که به چندین خانه شخصی و یک ساختمان مسکونی پنج طبقه در ووزنسنسک، در حدود ۳۰ کیلومتری از نیروگاه هسته‌ای پیودنوکراینسک آسیب رساند، چهار کودک در میان زخمی‌شدگان دیده ‌شده‌اند.

او‌ افزود که در اثر حمله روز شنبه، دختری جوان یک چشم خود را از دست داده‌ است.

از سوی دیگر، میخائیل رازوژایف، فرماندار سواستوپل گفته که روز شنبه یک پهپاد به سقف مقر ناوگان روسیه حمله کرده‌ است. او گفته که پهپاد ساقط نشد، اما تلفات جانی نیز در پی نداشته‌ است.

در همین حال، وزارت دفاع اوکراین روز شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور در مجموع ۴۴۹۰۰ تن از نیروهای روسی را کشته‌اند. آن‌ها گفته‌اند که این رقم نسبت به روز پیش‌تر، افزایشی ۲۰۰ نفری دارد.

روز جمعه آمریکا برای نخستین بار اعلام کرد که هواپيماهای بدون سرنشين نظارتی اسکن ايگل، خودروهای مقاوم در برابر مين، گلوله‌های ضد زره و سلاح‌های هويتزر را در يک بسته جديد، برای کمک به تلاش‌های اوکراین برای بازپس‌گرفتن خاک خود، در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید: «این توانایی‌ها به‌دقت کالیبره می‌شوند، تا بیشترین تفاوت را در میدان جنگ ایجاد و موضع اوکراین را در میز مذاکره تقویت کنند.»

XS
SM
MD
LG