لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

اوکراین می‌گوید به سامانه پدافند هوایی روسیه در کریمه حمله کرده است


آرشیو.
آرشیو.

ارتش اوکراین می‌گوید در حملات موشکی شبانه به شبه‌جزیره کریمه تحت اشغال روسیه، به سه سامانه دفاعی زمین به هوای آن کشور آسیب رسانده است.

ستاد کل اوکراین روز دوشنبه ۲۱ خرداد گفت که این حملات به یک سامانه پیشرفته اس-۴۰۰ در ژانکوی و دو سامانه اس-۳۰۰ در نزدیکی یوپاتوریا و چورنومورسکه منجر به «خسارات قابل توجه» برای پدافند هوایی روسیه شد.

وزارت دفاع روسیه تا کنون اظهار نظری نکرده است. کانال‌های محلی تلگرام از انفجارهایی در نزدیکی ژانکوی و یوپاتوریا خبر دادند.

رویترز به نقل از ارتش اوکراین نوشته که حملات این کشور باعث از کار افتادن رادارهای سامانه‌های روسی و انفجار مهمات در منطقه شده است. در حساب تلگرامی ارتش اوکراین آمده که «هیچ یک از موشک‌های ما توسط پدافند هوایی «بسیار کارآمد» دشمن رهگیری نشد.»

روسیه بارها از شبه جزیره کریمه که در سال ۱۳۹۳ تصرف و اشغال کرده، موشک‌های بالیستیک به جنوب اوکراین شلیک کرده است.

در بیش از دو سالی که از تهاجم روسیه می‌گذرد، اوکراین هم حملات هوایی و دریایی متعددی را به اهداف روسیه در شبه جزیره انجام داده و خسارات قابل توجهی به ناوگان مسکو در دریای سیاه وارد کرده است.

اوکراین گفته که درروز ۱۰ خرداد به دو کشتی در دریای سیاه آسیب رسانده و عملیات آنها را بین شبه‌جزیره و سرزمین اصلی روسیه متوقف کرده است. این کشتی‌ها به‌عنوان پشتیبان یک پل ۱۸ کیلومتری ساخت روسیه که اوکراین قبلاً هم به آن حمله کرده بود، استفاده می‌شد.

در خبری دیگر، یک مقام محلی اوکراینی روز دوشنبه ادعای رهبر منطقه چچن روسیه را رد کرد که می‌گفت نیروهای روسی به رهبری یک واحد نیروهای ویژه مستقر در چچن کنترل یک روستای مرزی در شمال شرق اوکراین را به دست گرفته‌اند.

رمضان قدیروف، رهبر چچن، روز یکشنبه گفت که واحد آخمات-چچن نیروهای روسی را برای کنترل ریژیوکا در منطقه سومی رهبری کرد.

قدیروف گفت: «پیش‌روی برنامه‌ریزی‌شده در مقیاس بزرگ» «تلفات قابل‌توجهی به طرف اوکراینی وارد کرد که مجبور به عقب‌نشینی شد».

XS
SM
MD
LG