لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

دبیرکل ناتو بر تداوم حمایت نظامی از اوکراین تاکید کرد؛ کی‌یف به «پیش‌بینی‌پذیری و مسئولیت‌پذیری» اعضای ناتو نیاز دارد


از راست به چپ: الکساندر استاب رئیس جمهوری فنلاند و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو
از راست به چپ: الکساندر استاب رئیس جمهوری فنلاند و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه گفت کشورهای غربی باید اطمینان حاصل کنند که بار دیگر وقفه‌ای در کمک‌های نظامی به اوکراین تکرار نشود.

استولتنبرگ در جریان یک کنفرانس خبری در فنلاند با حضور الکساندر استاب، رئیس جمهوری، گفت که کی‌یف به «پیش‌بینی‌پذیری و مسئولیت‌پذیری» اعضای ناتو از لحاظ حمایت نظامی نیاز دارد.

دبیرکل ناتو با اشاره به وقفه‌ها و تاخیرهای چند ماه اخیر در زمینه ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین تصریح کرد: «باید اطمینان حاصل کنیم که این [مشکل] بار دیگر تکرار نخواهد شد.»

ینس استولتنبرگ گفت در حال حاضر هیچ تهدید قریب‌الوقوعی علیه هیچ عضو ناتو وجود نداشته و این سازمان دفاعی هیچ طرحی برای ارسال نیرو به اوکراین ندارد.

رئیس جمهوری فنلاند نیز با انتشار تصویری از خود و استولتنبرگ در رسانه ایکس، ضمن ابراز خوشحالی نسبت به دیدار اعضای ناتو گفت: «حمایت مستمر از اوکراین و تقویت بازدارندگی و دفاع ناتو همچنان حیاتی است.»

به گفته استاب، «فنلاند یک متحد فعال، سازنده، و قابل‌اتکا است.»

به باور بسیاری از تحلیلگران، لشگرکشی پوتین به همسایه غربی که با هدف تضعیف ناتو آغاز شد، نتیجه عکس داده و با پیوستن سوئد و فنلاند به این اتحاد دفاعی و افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو، موجب تقویت آن شده است.

در همین راستا، آمریکا و متحدانش ضمن ارائه کمک‌های تسلیحاتی گسترده به اوکراین، تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای روسیه‌ای دست‌اندرکار در این تجاوز نظامی وضع کرده‌اند.

تاکید استولتنبرگ و استاب بر تداوم دفاع از اوکراین در حالی است که روزهای شنبه و یکشنبه ۲۶ و ۲۷ خرداد یک کنفرانس صلح به میزبانی سوئیس و با حضور نمایندگان نزدیک به ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی از سراسر جهان به منظور پایان جنگ در اوکراین برگزار شود.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به نمایندگی از ایالات متحده در کنفرانس صلح اوکراین به میزبانی سوئیس شرکت خواهند کرد.

کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود که خانم هریس در این کنفرانس بر تعهد آمریکا به حمایت از تلاش‌های اوکراین برای دستیابی به تضمین صلح عادلانه و پایدار مبتنی بر حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و اصول منشور سازمان ملل متحد تاکید خواهد کرد.

طبق بیانیه، کامالا هریس همچنین بار دیگر تصریح خواهد کرد که آمریکا پشتیبان مردم اوکراین در برابر تجاوزگری روسیه است.

XS
SM
MD
LG