لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

اوکراین: حمله موشکی روسیه به شهر «دنیپرو» هشت زخمی بر جا گذاشت


پرتاب یک موشک اسکندر - کی روسی در حین تمرین نظامی در یک زمین آموزشی در روسیه. ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ - عکس برگرفته از ویدئوی سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه
پرتاب یک موشک اسکندر - کی روسی در حین تمرین نظامی در یک زمین آموزشی در روسیه. ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ - عکس برگرفته از ویدئوی سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه

مقامات اوکراینی می‌گویند که در پی حمله موشکی بامداد سه‌شنبه ۱۵ خرداد روسیه به شهر «دنیپرو» در مرکز این کشور، دست‌کم هشت تن، از جمله دو کودک مجروح شدند و به زیرساخت‌های غیرنظامی این شهر نیز آسیب‌هایی وارد شد.

سرهی لیساک، فرماندار این منطقه، در کانال «تلگرام» گفت که سقوط باقی‌مانده‌ موشک‌های سرنگون شده روسی آسیب‌هایی به ساختمان‌های مسکونی و یک بیمارستان وارد کرده است.

بر اساس گزارش‌های اولیه، استانداری و اورژانس اوکراین، یک کودک یک ماهه، یک نوجوان ۱۷ساله و شش بزرگ‌سال در میان مجروحان هستند.

نیروی هوایی اوکراین گزارش داد که دو موشک «کروز» از نوع «اسکندر- کی» را در این منطقه سرنگون کرده است.

ارتش اوکراین همچنین از انهدام دو پهپاد بر فراز منطقه «چرنیهیو» خبر داد. تاکنون از تلفات یا خسارات احتمالی در آن منطقه خبری منتشر نشده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه «بلگورود» منهدم کرده است.

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود در تلگرام گفت که اوکراین با استفاده از یک پهپاد انتحاری، به یک خودرو در روستایی در آن منطقه حمله کرد؛ اما آسیبی به همراه نداشت.

در این حال، کاخ سفید اعلام کرد که کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز ۲۶ خرداد در کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس شرکت خواهند کرد.

کریستن آلن، معاون مدیر ارتباطات رئیس جمهوری آمریکا، گفت که خانم هریس به سوئیس سفر خواهد کرد تا بر تعهد ایالات متحده به حمایت از تلاش اوکراین برای تأمین صلحی عادلانه و پایدار، بر اساس حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و اصول منشور سازمان ملل تأکید کند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که کامالا هریس بر حمایت آمریکا از مردم اوکراین، که از خود در برابر تجاوز روسیه دفاع می کنند، تأکید خواهد کرد.

کرملین بارها اعلام کرده که هرگونه گفتگو بر سر صلح در اوکراین باید روسیه را هم در بر گیرد. روسیه به این نشست دعوت نشده و چین که روابط نزدیکی با روسیه دارد دعوت برای شرکت در این نشست را رد کرده است.

در این ارتباط، مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز جمعه گفت که حضور کشورش در کنفرانس صلح به میزبانی سوئیس غیرمحتمل است.

XS
SM
MD
LG