لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

بایدن در دیدار با زلنسکی: با تمام قوا از اوکراین حمایت می‌کنیم


ملاقات جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در هتل اینترکنتینانتال پاریس، ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
ملاقات جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در هتل اینترکنتینانتال پاریس، ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

کاخ سفید روز جمعه ۱۸ خرداد از دیدار جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در پاریس خبر داد.

بر اساس این گزارش، آنها در مورد وضعیت جنگ، کمک های مورد نیاز اوکراین و حمایت ایالات متحده از اوکراین در برابر تهاجم روسیه گفت‌و گو کردند.

بنا به گزارش رویترز در این ملاقات بایدن از مقاومت و مبارزه مردم اوکراین تجلیل کرد و به دلیل تاخیرها در تصویب آخرین بسته کمکی ایالات متحده در اردیبهشت‌ماه عذرخواهی کرد و گفت: «ما هنوز با شماییم...به طور کامل و با همه قوا.»

زلنسکی هم در این دیدار، که نخستین ملاقات حضوری با بایدن از آذرماه سال‌گذشته تاکنون بود گفت: «بسیار مهم است که شما با ما بمانید. این حمایت دوحزبی از سوی کنگره و به شکل متحد از سوی ایالات متحده آمریکا و ماندن مردم آمریکا در کنار اوکراین، بسیار مهم است. همان‌طورکه در جنگ‌جهانی دوم بود، همان طور که ایالات متحده به نجات جان انسان‌ها و به نجات اروپا کمک کرد.»

بنا به گزارش کاخ سفید، بایدن در این دیدار از یک بسته جدید کمک‌های امنیتی به اوکراین پرده برداشت که شامل رهگیرهای دفاع هوایی، مهمات توپخانه و سایر قابلیت‌های مهم است. رویترز نوشت که این بسته شامل کمک‌هایی به اوکراین برای بازسازی شبکه برق خود است.

روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، بایدن در سخنانی در نرماندی فرانسه به مناسبت روز «دی»، با اشاره به نبرد علیه استبداد در جنگ‌جهانی دوم و جنگ اوکراین با روسیه از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به عنوان یک «ظالم» یاد کرد.

بایدن هفته گذشته موضع خود را تغییر داد و اعلام کرد که اوکراین می تواند تسلیحات ارسال‌شده توسط ایالات متحده را به سمت اهداف نظامی در داخل روسیه که حملات علیه خارکیف از آن‌جا صورت می‌گیرد، پرتاب کند.

جان فاینرِ، مشاور امنیت ملی نیز روز پنجشنبه در نشست «امنیت جدید آمریکایی» در واشنگتن دی‌سی گفت که ایالات متحده در تلاش است تا نیازهای تسلیحاتی اوکراین را تامین کند ولی با اشاره به کمبود مواد اولیه، تاکید کرد که در خارج از جبهه های نبرد، «رقابتی وجود دارد که در کارخانه های ما ، کارخانه‌های اروپا و کارخانه‌های اوکراین رخ می‌‌دهد.»

بنا به گزارش کاخ سفید قرار است کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری و سالیوان، مشاور امنیت ملی به نمایندگی از ایالات متحده در نشست آتی صلح برای اوکراین در سوئیس شرکت کنند و حمایت آمریکا را از برقراری صلحی عادلانه و پایدار مطابق با منشور سازمان ملل از جمله اصول حاکمیت و تمامیت ارضی اعلام کنند.

رهبران دو کشور در پایان ملاقاتشان در پاریس وعده دادند که در حاشیه نشست گروه هفت در ایتالیا به مذاکراتشان ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG