لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

جو بایدن در هشتادمین سالگرد نبرد نرماندی: آمریکا و ناتو از حمایت از اوکراین دست نخواهند کشید 


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در گورستان سربازان کشته‌شده آمریکایی در نرماندی - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در گورستان سربازان کشته‌شده آمریکایی در نرماندی - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه در مراسم هشتادمین سالگرد نبرد نرماندی تأکید کرد آمریکا و ناتو از حمایت از اوکراین در مقابله با تهاجم دو ساله نظامی روسیه دست نخواهند کشید.

او که برای شرکت در این مراسم به فرانسه رفته است، ولادیمیر پوتین را «مستبدی سلطه‌گر» خواند و گفت دموکراسی اکنون بیش از هر زمان دیگری از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون در خطر است.

بایدن در مراسمی در گورستان سربازان کشته‌شده آمریکایی در نبرد نرماندی گفت: «ما سر خم نمی‌کنیم، نمی‌توانیم تسلیم قلدرها شویم و به دیکتاتورها تعظیم کنیم. این غیرقابل تصور است. اگر چنین کنیم، آزادی تحت سلطه درمی‌آید و تمام اروپا در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.»

نبرد نرماندی، که از آن به عنوان «روز دی» هم یاد می‌شود، بزرگترین عملیات آبی-خاکی در تاریخ بود که با ورود نیروهای متفقین به نرماندی در نهایت منجر به شکست آلمان نازی شد.

رئیس جمهوری آمریکا آن عملیات را «نمونه‌ای واضح از قدرت بخشیدن اتحادهای واقعی» توصیف کرد و گفت: «این درسی بود که امیدوارم ما آمریکایی‌ها هرگز آن را فراموش نکنیم.»

ششم ژوئن ۱۹۴۴ و در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای متفقین قدم به سواحل نرماندی در غرب فرانسه گذاشتند تا آن کشور را که توسط ارتش آلمان نازی اشغال شده بود آزاد کنند.

در نبرد نرماندی نیروهای متفقین تحت رهبری آمریکا و بریتانیا، برای آزادسازی اروپای تحت اشغال آلمان نازی بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ را رقم زدند. هزاران سرباز از هواپیماهای جنگی با چتر به پایین پریدند و هزاران سرباز دیگر از طریق دریا وارد نرماندی شدند.

رهبران کشورهای غربی در حالی هشتادمین سالگرد نبرد نرماندی را جشن گرفتند که اروپا به دلیل ادامه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، بار دیگر در سایه جنگ قرار دارد. روسیه به این مراسم دعوت نشد.

XS
SM
MD
LG