لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

گزارش‌های اولیه از حوادثی در دریای سرخ؛ آمریکا: به تحرکات حوثی‌ها پاسخ می‌دهیم


سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا و شرکت امنیتی دریایی بریتانیا آمبری روز سه‌شنبه در گزارش‌های جداگانه‌ای از حوادثی در دریای‌ سرخ و در نزدیکی بندر حدیده یمن خبر دادند؛ حادثه‌ای در ۹۳ کیلومتری غرب بندر حدیده یمن رخ داد و کارشناسان در حال بررسی گزارش‌های اولیه آن هستند.

به گزارش رویترز، آمبری گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت مشکوک از دو کشتی تجاری در جنوب‌غربی بندر موکاء در یمن دریافت کرده است و می‌گوید یک نفتکش یا شعله‌های آتش یا رد موشک‌ها را مشاهده می‌کند.

همزمان و در رویدادی دیگر، یک کشتی فله‌بر، سه کشتی کوچک را تقریبا در یک مایلی خود شناسایی و گزارش کرده است.

گزارش آمبری افزود: «در حالی که یک هواپیمای بدون سرنشین جلوتر از کشتی در حال پرواز بوده، کشتی فله‌بر مشاهده کرده که دو موشک از سمت قایق‌ها شلیک شده است.»

ارزیابی شرکت امنیتی دریایی بریتانیا آمبری می‌گوید که این حادثه جدا از رویدادی است که در همین زمان و در غرب بندر حدیده گزارش شده بود.

همچنین ساعاتی پیش، یک منبع نظامی یمنی به شبکه الجزیره قطر گفت: «حوثی‌های یمن که به طور رسمی با نام انصارالله وابسته به جمهوری اسلامی هستند، یک کشتی را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.»

تایمز اسرائیل هم خبر داد که سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در دریای سرخ در ۵۰ مایلی غرب شهر بندری حدیده یمن را دریافت کرده است.

یک مقام آمریکایی هم روز سه‌شنبه به فاکس نیوز گفت که یک کشتی نیروی دریایی ایالات متحده در دریای سرخ چند پهپاد و موشک را که از مناطق تحت کنترل حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی شلیک شده بودند، سرنگون کرد. در این درگیری، هیچ کشتی تجاری در منطقه آسیب ندید.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در پایان سفر خود به اسرائیل، گفت که دولت بایدن آماده است در صورت نیاز، مانند گذشته، به تحرکات حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در دریای سرخ پاسخ دهد.

کارزار حوثی‌ها به طور کم‌سابقه‌ای برای کشتی‌رانی جهانی اختلال ایجاد کرده و باعث شده است که برخی از شرکت‌ها به جای آب‌راه بین‌المللی دریای‌سرخ، مسیر بسیار طولانی‌تر و و البته پرهزینه‌تری را پیرامون قاره آفریقا در پیش گیرند.

کاخ سفید می‌گوید که جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی برای حملات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ مشارکت گسترده‌ای دارد و اطلاعاتی که ارائه می‌دهد برای هدف قرار دادن کشتی‌ها توسط حوثی‌های یمن حیاتی است.

آدرین واتسون، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۱ دی گفت: «ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی برای حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ به شدت مشارکت داشته است. این امر با حمایت مادی بلندمدت جمهوری اسلامی و تشویق اقدامات بی‌ثبات کننده حوثی‌ها در منطقه مطابقت دارد.» او در ادامه افزود: «این یک چالش بین المللی است که یک اقدام جمعی را می‌طلبد.»

XS
SM
MD
LG