لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

حمایت یکپارچه شورای حکام از ابقای دبیرکل آژانس؛ گروسی: «کارهای زیادی» با ایران داریم


رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه از ابقای رافائل گروسی برای دومین دوره چهار ساله به عنوان مدیرکل آژانس حمایت کردند.

رای‌گیری ۳۵ کشور عضو شورا پشت درهای بسته صورت گرفت و به‌نوعی «نمایشی» بود، چرا که هیچ یک از اعضاء با انتصاب مجدد گروسی مخالفت نکرد.

به گزارش رویترز، تصمیم نهایی در مورد ابقای گروسی منوط به تصویب نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که نشست سالانه آن برای تمامی کشورهای عضو در پاییز برگزار می‌شود.

انتظار می رود که در نشست عمومی، تصمیم شورای حکام در مورد آقای گروسی تصویب شود. دوره فعلی گروسی در دسامبر ۲۰۲۳ به پایان می رسد.

گروسی پس از حمایت شورای حکام از ابقای او به رویترز گفت: «به نظر من این نشانه اعتماد است. کارهای زیادی با ایران، اوکراین و انرژی هسته‌ای داریم که باید انجام دهیم.»

گروسی از زمانی که جمهوری اسلامی شروع به نقض محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش تحت توافق برجام کرد، بر دوره‌ای پرتلاطم در روابط با ایران نظارت داشته است.

نقض محدودیت‌ها به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌آی در سال ۲۰۱۸ در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، که تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را دوباره اعمال کرد، حتی فراتر رفته است.

گروسی، که به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صریح‌تر از سلف ژاپنی خود یوکیا آمانو است، همچنین تلاش می‌کند که یک منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» در اوکراین که تحت کنترل روسیه درآمده، ایجاد کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG