لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

فرانسه و بریتانیا به ایران هشدار دادند: توقف توسعه موشکی و برنامه اتمی ایران


سی و ششمین اجلاس سران فرانسه و بریتانیا که در پاریس انجام شد
سی و ششمین اجلاس سران فرانسه و بریتانیا که در پاریس انجام شد

فرانسه و بریتانیا در بخشی از بیانیه‌ای مشترک روز جمعه خود به جمهوری اسلامی در مورد فعالیت‌های موشکی‌اش هشدار دادند.

هشدار و ابراز نگرانی این دو کشور در مورد فعالیت‌های جمهوری اسلامی، بخشی از بیانیه مشترک تفصیلی است که عصر جمعه و در جریان سی و ششمین اجلاس سران فرانسه و بریتانیا که در پاریس انجام شد منتشر شد. در بخش‌هایی از این بیانیه که متن کامل آن توسط دفتر نخست وزیری بریتانیا منتشر شده دو کشور بر لزوم کنترل تهدید جمهوری اسلامی در منطقه و جهان تاکید کردند.

در این بیانیه مشترک آمده است: «فرانسه و بریتانیا بر عزم خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی تسلیحات هسته‌ای تاکید می‌کنند.» براساس این بیانیه این دو کشور نگران گسترش جدی برنامه هسته‌ای ایران هستند و با اشاره به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «از یافتن ذرات اورانیوم ۸۳/۷ درصد» غنی‌سازی شده، این موضوع را «نشان دهنده یک پیشرفت بی‌سابقه و بسیار جدی در برنامه هسته‌ای ایران» دانسته‌اند.

فرانسه و بریتانیا در این بیانیه تاکید کرده‌اند که «از ایران انتظار داریم که به طور کامل با آژانس همکاری کند تا منشا این ذرات را روشن کند و به تمام تعهدات و تعهدات بین المللی الزام آور قانونی خود با آژانس در اعمال پادمان های موثر در ایران پایبند باشد.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «نگرانی‌های جدی در مورد فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه و اطراف آن و رفتار تهدید آمیز ایران نسبت به افراد مقیم اروپا داریم. این شامل فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک و کروز، از جمله انتقال فناوری موشکی، و انتقال هواپیماهای بدون سرنشین و تسلیحات متعارف به بازیگران دولتی و غیردولتی است.»

رهبران دو کشور فرانسه و بریتانیا انتقال پهپادهای ایران در حمایت از تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم و اعلام کردند: «به شدت به ایران نسبت به تحویل سلاح‌های جدید به روسیه، به ویژه موشک‌های بالستیک، که سبب شدید تنش خواهد شد، هشدار می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG