لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

یک ویروس‌شناس خواهان برنامه‌ریزی برای مقابله با «احتمال انتقال آبله میمون از طریق هوا»  شد


برخی افراد در معرض ابتلا به آبله میمون واکسن می‌زنند
برخی افراد در معرض ابتلا به آبله میمون واکسن می‌زنند

چندی پیش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه‌ای مبنی بر استفاده ماسک توسط مسافران آمریکایی برای محافظت در برابر ویروس آبله میمون را به توصیه‌های خود افزود اما سپس به دلیل سردرگمی ایجاد شده برای مردم ان را حذف کرد.

با این حال، این نهاد بهداشتی همچنان استفاده از ماسک را برای برخی افراد توصیه می‌کند‌‌.

این توصیه‌ در حالی است که کارشناسان می گویند گاهی ویروس آبله میمون می‌تواند از طریق هوا، دست‌کم در فواصل کوتاه، منتشر شود.

با این حال هنوز مشخص نیست که این موضوع چقدر در گسترش این بیماری نقش دارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا همچنان به بیماران مبتلا به آبله میمون توصیه می‌کند که از ماسک جراحی استفاده کنند به ویژه کسانی که علائم تنفسی دارند. این نهاد همچنین از سایر اعضای خانواده بیمار خواسته است تا هنگام تماس با فرد مبتلا ماسک بزنند.

از زمان گزارش نخستین مورد ابتلا به این بیماری در سیزدهم ماه مه، بیش از هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و دست‌کم هزار مورد دیگر تحت بررسی هستند.

تا روز گذشته، ایالات متحده آمریکا ۳۵ مورد آبله میمون را در ۱۲ ایالت و واشنگتن دی‌سی تأیید کرده بود.

با این حال، آبله میمون بر خلاف ویروس کرونا یا آنفولانزا به راحتی پخش نمی‌شود.

آندریا مک‌کلوم، کارشناس ارشد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به نیویورک تایمز گفت که ابتلا به آبله میمون نیاز به «تماس بسیار نزدیک مداوم» با فرد بیمار دارد.

دکتر دونالد میلتون، ویروس‌شناس از دانشگاه مریلند، به نیویورک تایمز گفته است که برنامه‌ریزی برای مقابله با انتقال احتمالی آبله میمون از طریق هوا به ویژه در بیمارستان ها مهم است.

او می‌گوید که این «تنها توضیح قابل قبول» در طول شیوع آبله در نیویورک در سال ۱۹۴۷ بود؛ زمانی که یک مبتلا ظاهراً هفت طبقه دیگر را در بیمارستانی آلوده کرد. در سال ۱۹۷۰، یک بیمار، تنها با کمک جریان هوا در ساختمان، چندین بیمار دیگر را در سه طبقه از بیمارستانی در آلمان آلوده کرد.

دانشمندانی که در حال بررسی شیوع آبله میمون در سال ۲۰۱۷ در نیجریه بودند، مواردی از انتقال را در زندان مشاهده کردند و مواردی از ابتلا را در دو کارمند مراقبت های بهداشتی که هیچ تماس مستقیمی با بیماران نداشتند، ثبت کردند.

مارک چالبرگ، ویروس شناس از مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا می‌گوید بیشتر مردم تصور می کنند که آبله معمولاً از طریق قطرات بزرگ تنفسی منتقل می شود، اما گاهی اوقات نیز توسط ذرات معلق کوچک در هوا منتقل می‌شود.

روش‌های ناشناخته انتقال و سرایت ویروس آبله میمون در کنفرانسی که هفته گذشته توسط سازمان بهداشت جهانی برگزار شد مورد بحث قرار گرفت.

روش اصلی انتقال هنوز مبهم است و کارشناسان در پی بررسی آن در مدل‌های حیوانی هستند.

در یک کنفرانس علمی هفته گذشته که توسط سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، چندین محقق درباره ناشناخته‌های بسیاری در مورد آبله میمون، از جمله روش اصلی انتقال آن بحث کردند.

شواهدی وجود دارد که یک زن باردار می‌تواند ویروس آبله میمون را به جنین خود منتقل کند. در مطالعه‌ای روی ۲۱۶ بیمار در جمهوری دموکراتیک کنگو، از هر پنج زن باردار، چهار زن نوزاد خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG