لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

بوریس جانسون برای دومین بار طی دو ماه گذشته به کی‌یف رفت


بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در کی‌یف. ١٧ ژوئن ٢٠٢٢
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در کی‌یف. ١٧ ژوئن ٢٠٢٢

نخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه و برای دومین بار طی دو ماه گذشته به کی‌یف رفت و با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دیدار و گفت‌وگو کرد.

بوریس جانسون به نشانه حمایت از اوکراین و شخص آقای زلنسکی، در توییتی کوتاه نوشت: «رئیس جمهور من، ولودیمیر، خوشحالم که دوباره در کی‌یف هستم.»

طبق بیانیه دولت بریتانیا، آقای جانسون در این دیدار طرحی به سرپرستی بریتانیا را به آقای زلنسکی پیشنهاد کرده که طبق آن تا ١٠ هزار سرباز اوکراینی در دوره‌هایی ١٢٠ روزه آموزش خواهند یافت.

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا، این برنامه می‌تواند «معادله جنگ را تغییر دهد.» بوریس جانسون، ضمن تاکید بر لزوم تشدید تحریم‌ها علیه روسیه گفت: «شجاعت، عزم، و مقاومت مردم اوکراین نیرومندتر از همیشه است و اراده شکست‌ناپذیر اوکراینی‌ها جاه‌طلبی‌های بیهوده ولادیمیر پوتین را ناکام خواهد گذاشت.»

راه‌های ایفای نقشی حیاتی توسط بریتانیا برای پایان دادن به محاصره غلات اوکراین توسط روسیه، از دیگر موضوعات مهم مورد بحث توسط رهبران دو کشور بود.

یک روز پیش از سفر نخست‌وزیر بریتانیا به پایتخت اوکراین، رهبران چهار کشور اروپایی فرانسه، آلمان، ایتالیا، و رومانی نیز با سفر به کی‌یف و دیدار با آقای زلنسکی، بر ادامه پشتیبانی خود از اوکراین تاکید کردند.

توصیه کمیسیون اروپا

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا روز جمعه و همزمان با دومین دیدار نخست‌وزیر بریتانیا از کی‌یف توصیه کرد اوکراین در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار بگیرد.

در همین ارتباط، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه گفت: این نهاد از درخواست کی‌یف برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این موضع‌گیری نمادین اروپاییان در حمایت از کی‌یف، جدیدترین ناکامی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است که از نزدیک به چهار ماه پیش و به امید ایجاد فاصله میان اوکراین و غرب، به کشور همسایه خود لشکرکشی کرده است.

توصیه کمیسیون اروپا، طی نشست هفته آینده ٢٧ عضو اتحادیه اروپا در بروکسل به بحث گذاشته خواهد شد. علیرغم افزایش فشارها بر دولت‌های اروپایی جهت تسریع پذیرفتن اوکراین در اتحادیه اروپا، انتظار می‌رود این فرایند، سال‌ها طول بکشد و دولت‌های عضو همچنان بر سر سرعت نهایی کردن آن اختلاف نظر دارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

در تازه‌ترین موضع‌گیری روسیه نسبت به پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا، ولادیمیر پوتین روز جمعه گفت:«مسکو، مخالفتی با این مساله ندارد زیرا اتحادیه اروپا بر خلاف ناتو یک سازمان نظامی و سیاسی نیست.»

XS
SM
MD
LG