لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

حملات روسیه به شرق اوکراین؛ جدایی‌طلب‌ها: اوکراینی‌ها یا تسلیم شوند یا بمیرند


نیروهای ارتش اوکراین در کنار ساختمان کارخانه‌ای که در بمباران روسیه ویران شد - ۲۸ مه ۲۰۲۲
نیروهای ارتش اوکراین در کنار ساختمان کارخانه‌ای که در بمباران روسیه ویران شد - ۲۸ مه ۲۰۲۲

یک مقام اوکراینی روز دوشنبه گفت که نیروهای روسی وارد شهر سیویرو‌دونتسک در شرق اوکراین شدند و منطقه‌ای را که صدها غیرنظامی در آن پناه گرفته بودند، مورد حمله شدید قرار دادند.

رویترز می‌نویسد این مشابه صحنه حملات وحشیانه مسکو به بندر ماریوپول در ماه گذشته است. روسیه با توپخانه این شهر را نیز مورد حمله قرار داده است.

جدایی‌طلب‌های طرفدار مسکو در اوکراین، مدعی شدند که آخرین پل برای خروج از سیویرودونتسک تخریب شده است و مدافعان اوکراینی که در آنجا حضور دارند اکنون باید تسلیم شوند یا بمیرند.

اوکراین می‌گوید هنوز مسیر دیگری برای خروج از شهر وجود دارد، هرچند که آن مسیر به شدت آسیب دیده است.

اوکراین به طور فزاینده‌ای به کشورهای غربی درخواست‌های فوری برای ارائه سلاح‌‌های بیشتر برای کمک به دفاع از سیویرودونتسک را داده است. کی‌یف می‌گوید سرنوشت این شهر می‌تواند کلید نتیجه نبرد برای کنترل منطقه شرقی دونباس و روند آینده جنگ باشد.

یک مقام ارشد منطقه‌ای اوکراینی، سرگئی گادار، می‌گوید که درگیری‌ها در سیویرو‌دونتسک ادامه دارد و نیروهای اوکراینی، «ساختمان به ساختمان» در حال دفاع از شهر هستند.

او گفته است که نبردها آنقدر شدید است که جنگ نه فقط برای یک خیابان، بلکه برای یک ساختمان بلند می‌تواند روزها ادامه داشته باشد.

سرگئی گادار، یک فرماندار منطقه‌ای، می‌گوید که نیروهای روسیه اکنون حدود ۷۰ درصد از سیویرودونتسک را در کنترل دارند و «محله به محله» آن را نابود می‌کنند.

XS
SM
MD
LG