لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

تحقیقات جنایی درباره کشته شدن ۱۲ هزار نفر در تهاجم روسیه به اوکراین


نیروهای حامی روسیه در جنگ اوکراین - آرشیو
نیروهای حامی روسیه در جنگ اوکراین - آرشیو

پلیس اوکراین تحقیقات جنایی را در مورد قتل بیش از ۱۲ هزار اوکراینی در طول تهاجم روسیه آغاز کرده است.

مقامات در منطقه کی‌یف در نزدیکی بوچا، روز دوشنبه گفتند اجساد چند قربانی را کشف کردند که دست‌شان از پشت بسته شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، آندری نبیتوف، رئیس پلیس منطقه‌ای کی‌یف گفت: «شلیک به زانو به ما می‌گوید که مردم شکنجه شده‌اند.»

او گفت: «دست‌هایی که از پشت با چسب بسته شده‌اند می‌گویند که افراد برای مدت طولانی (گروگان) بوده‌اند و (نیروهای دشمن) سعی کرده‌اند از آنها اطلاعات بگیرند.»

از زمان خروج نیروهای روس‌ از آن منطقه در پایان ماه مارس، مقامات می‌گویند که اجساد ۱۳۱۶ نفر را کشف کرده‌اند.

روز دوشنبه اجساد هفت غیرنظامی از یک گور دسته جمعی در نزدیکی بوچا بیرون آورده شد. گزارش شده است که دو جسد با دستان بسته و جراحات گلوله به زانوها و سر پیدا شد.

رئیس پلیس اوکراین، ایگور کلیمنکو، روز دوشنبه به خبرگزاری اینترفاکس-اوکراین گفت که تحقیقات جنایی در سراسر کشور در مورد مرگ بیش از ۱۲هزار اوکراینی آغاز شده است که شامل اجساد کسانی است که در گورهای دسته جمعی پیدا شده است.

او گفت که کشتار دسته جمعی مردم ناشی از شلیک تک تیراندازها از تانک‌ها و نفربرهای زرهی بوده است. اجساد در خیابان‌ها و خانه هایشان و همچنین در گورهای دسته جمعی پیدا شد. او مشخص نکرد که چه تعداد از بیش از ۱۲هزار قربانی، غیرنظامی و یا نظامی بودند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز یکشنبه به کمیته یهودیان آمریکا گفت که اطلاعات درباره تعداد اجساد در گورهای دسته جمعی یا جاهای دیگر کامل نیست. او به قتل دو کودک اشاره کرد که به همراه پدر و مادر خود در زیرزمین یک ساختمان آپارتمانی در ماریوپول و در بمباران روسیه کشته شدند.

XS
SM
MD
LG