لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

حمایت کمیسیون اروپا از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا 


اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا - ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۷ خرداد ۱۴۰۱)
اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا - ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۷ خرداد ۱۴۰۱)

در پی سفر سران چهار کشور اروپایی به اوکراین و دیدار با رئیس جمهوری این کشور، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت این نهاد از درخواست کی‌یف برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

اوکراین تنها چهار روز پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه در فوریه گذشته، درخواست پیوستن به اتحادیه اروپا را مطرح کرد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از اتحادیه اروپا خواست تا با عضویت فوری کشورش موافقت کند. پارلمان اروپا در آن زمان اگرچه از درخواست اوکراین حمایت کرد، اما گفت که این فرایندی زمان بر خواهد بود.

اکنون، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بازوی اجرایی این اتحادیه از حمایت اعضای این کمیسیون از پیوستن هر چه سریعتر اوکراین به اتحادیه اروپا خبر داده است.

اورزولا فون در لاین روز جمعه از اصلاحاتی که اوکراین قبل از جنگ برای مقابله با فساد، مهار نفوذ الیگارش‌‌ها و تقویت حقوق اقلیت‌ها انجام داده بود تقدیر کرد و گفت که «ما می‌خواهیم نتایج را در صحنه ببینیم.»

وی افزود: «همه ما می‌دانیم که اوکراینی‌ها برای چشم‌انداز اروپا آماده جان باختن هستند، ما می‌خواهیم آن‌ها با ما در اتحادیه اروپا زندگی کنند».

این اظهارات رئیس کمیسیون اروپا یک روز پس از سفر رهبران چهار کشور اروپایی به اوکراین به نشانه اعلام حمایت از کی‌یف بیان شد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و اولاف شولتس صدراعظم آلمان، به همراه نخست وزیر ایتالیا و رئیس جمهوری رومانی روز گذشته وارد اوکراین شدند و با رئیس جمهوری اوکراین دیدار و حمایت خود را از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا اعلام کردند.

دیدار ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، شولز صدراعظم آلمان، دراگی نخست وزیر ایتالیا و یوهانیس رئیس جمهور رومانی با زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف - ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۶ خرداد ۱۴۰۱)
دیدار ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، شولز صدراعظم آلمان، دراگی نخست وزیر ایتالیا و یوهانیس رئیس جمهور رومانی با زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف - ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۶ خرداد ۱۴۰۱)

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت: «اعضای اتحادیه اروپا در روزهای آتی در این زمینه بحث خواهند کرد و تا آنجا که ما می‌دانیم اجماع همه ۲۷ عضو را نیاز دارد، که من برای رسیدن به این اجماع رایزنی خواهم کرد. آلمان موافق یک تصمیم مثبت برای اوکراین است.»

رئیس جمهوری فرانسه هم گفت که رئیس جمهوری اوکراین می‌تواند برای این منظور از حمایت رهبران چهار کشور اروپایی که برای دیدار با او به اوکراین آمده‌اند، مطمئن باشد.

امانوئل ماکرون گفت: «ما اشتیاق خود را برای تایید این که اوکراین متعلق به خانواده اروپایی است، از طریق عمل و نه فقط حرف، ابراز می کنیم.»

رهبران کشور‌های عضو اتحادیه اروپا قرار است روز‌های ۲۳ و ۲۴ ژوئن در بروکسل، موضوع پیوستن اوکراین و همچنین گرجستان و مولداوی به این بلوک اروپایی را بررسی و درباره آن تصمیم گیری کنند.

XS
SM
MD
LG