لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

نگرانی دانشمندان از افزایش ناگهانی بیمارهای کبدی در کودکان بریتانیایی


آرشیو
آرشیو

دانشمندان در بریتانیا از افزایش چشم‌گیر موارد بیمارهای کبدی در میان کودکان بریتانیایی ابراز نگرانی کرده‌اند و به دنبال یافتن علت بیماری و عوامل مشترک در میان مبتلایان هستند.

اداره امنیت سلامت بریتانیا این هفته اعلام کرد که کارکنان بهداشت عمومی بریتانیا در حال مطالعه و بررسی ۷۴ مورد بیماری هپاتیت (یرقان) یا التهاب کبد هستند که از ماه ژانویه در کودکان شناسایی شده است.

در این کودکان، ویروس‌هایی که معمولاً موجب هپاتیت عفونی می‌شوند در بدن مبتلایان یافت نشده است و دانشمندان و پزشکان در حال بررسی علل احتمالی دیگر از جمله کووید-۱۹، سایر ویروس‌ها، و عوامل محیطی هستند.

در حالی که برخی از انواع هپاتیت خفیف هستند و نیازی به درمان ندارند، سایر اشکال بیماری می توانند مزمن شده و حتی کشنده باشند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتی که شیوع بیماری به بریتانیا محدود نماند، پزشکان سایر کشورهای اروپایی باید عفونت‌های احتمالی را گزارش دهند.

در این بیانیه امده است که پزشکان باید مراقب علائمی از جمله زردی (یرقان)، استفراغ، دل درد و مشکلات معده باشند.

این آژانس اروپایی گفت که بیشتر موارد بیماری در بین کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده شده است، برخی از کودکان دچار نارسایی حاد کبدی شده‌اند و «تعداد کمی نیاز به پیوند کبد داشتند.»

XS
SM
MD
LG