لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

ظهور سویه ترکیبی امیکرون؛ خطر شیوع دوباره کرونا در کانون‌ توجه‌ جهانی


مشاهده انواع جدید ویروس کرونا و افزایش موارد ابتلا در چین و ظهور یک سویه مسری‌تر در بریتانیا، خطر شیوع بیماری قرن را بار دیگر در کانون توجه‌ جهانی قرار داده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ترکیبی از دو سویه مختلف امیکرون که برای اولین‌بار در بریتانیا شناسایی شد و «ایکس ای» (XE) نام گرفته است می‌تواند مسری‌ترین سویه باشد که تاکنون شناسایی شده است.

کارشناسان تخمین می‌زنند که این سویه ۱۰ درصد راحت‌تر از زیرمجموعه مسری‌تر امیکرون به نام B.A2 پخش می‌شود اما شمار موارد ابتلا به این سویه هنوز به اندازه‌ای نیست که بتوان نتیجه‌گیری قطعی کرد.

مقامات بهداشتی بریتانیا بیش از ۶۳۰ مورد ابتلا به «ایکس ای» را ثبت کرده‌اند و تأکید می‌کنند که در این رابطه به اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

کارشناسان بهداشتی می‌گویند هر‌چند باید سویه‌های جدید ویروس را با دقت دنبال کرد و تحت نظر داشت اما این موضوع نباید موجب وحشت شود.

زیر مجموعه مسری‌تر امیکرون که B.A2 نام دارد در آمریکا غالب شده است اما کارشناسان بهداشت بین‌المللی تمرکز خود را بر روی انواع هیبریدی جدیدی گذاشته‌اند که ممکن است عفونی‌تر باشند.

سویه XE از محتوای ژنتیکی دو سویه دیگر امیکرون تشکیل شده است.

سازمان بهداشت جهانی ۲۹ ماه مارس اعلام کرد که این سویه، ۱۰ درصد از قبلی مسری‌تر است اما این یافته نیاز به شواهد علمی بیشتری برای تأیید دارد.

XS
SM
MD
LG