لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

فضانوردان مأموریت «کرو ۳» با موفقیت به زمین بازگشتند


شرکت «اسپیس اکس» بامداد جمعه، فضانوردان مأموریت «کرو ۳» سازمان ناسا را با موفقیت به زمین بازگرداند و ششمین پرواز فضایی همراه با خدمه خود را به پایان رساند.

کپسول «کرو درگن» شرکت اسپیس اکس با عنوان «استقامت» همراه با چهار فضانورد خود در سواحل «تمپا» در خلیج مکزیک فرود آمد.

قرار بود عملیات فرود چهارشنبه انجام شود، اما به دلیل نگرانی‌های ناشی از شرایط نامناسب آب و هوایی در منطقه، به جمعه موکول شد.

سارا گیلیس، مهندس ارشد عملیات اسپیس اکس پس از فرود کپسول، بازگشت فضانوردان به خانه را خوشامد گفت و همکاری با آنها را افتخاری برای این شرکت توصیف کرد.

راجا چاری، فرمانده عملیات کرو ۳ نیز در پاسخ گفت که «این بک سواری عالی بود.»

سه فضانورد آمریکایی سازمان ناسا، و یک‌ فضانورد آلمانی سازمان فضایی اروپا در این عملیات ۱۷۷ روزه شرکت داشتند که تقریبا تمام آن در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری شد.

شرکت اسپیس اکس ایلان ماسک، ماه گذشته هفتمین پرواز فضایی همراه با خدمه خود را انجام داد. در عملیات «کرو ۴»، چهار فضانورد دیگر برای اقامتی شش ماهه راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند.

با احتساب این عملیات، تعداد فضانوردانی که تاکنون توسط اسپیس اکس به این‌ ایستگاه منتقل شده‌اند، به ۲۶ نفر رسید. این افراد در جریان پنج مأموریت دولتی، و دو مأموریت بخش خصوصی توسط اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفتند.

سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا قصد دارد تا برای پیشبرد برنامه‌های اکتشافی خود، همکاری با بخش خصوصی را گسترش دهد و اسپیس اکس یکی از شرکای مهم ناسا در این فرآیند محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG