لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

در کارزار انتخاباتی حزب جمهوریخواه، کروز به ترامپ نزدیک می شود


تد کروز
تد کروز

به نظر می رسد تد کروز کاندیدای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا به بازداشتن دونالد ترامپ از کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در کنوانسیون حزب در کلیولند در ماه ژوئیه نزدیک می شود. ده ها نماینده قول داده اند اگر فرصتی پیدا کنند به جای ترامپ به او رای بدهند.

واشنگتن پست در گزارشی می نویسد پیشروی کروز به این معنا است که برای ترامپ بیش از همیشه اساسی است جهت پرهیز از نبرد در کنوانسیون، با جلب آرای اکثریت نمایندگان نامزدی خود را تثبیت کند.

مسیر ترامپ برای رسیدن به حد نصاب ۱۲۳۷ نماینده که برای کسب نامزدی نیاز دارد، پس از پیروزی کروز در ویسکانسین و دیگر رقابت های اخیر باریکتر شده و ایجاب خواهد کرد او در ایالت های باقیمانده بهتر عمل کند.

افزون بر این، بر اساس تجزیه و تحلیل واشنگتن پست، با توجه به گزینش های نمایندگان توسط ایالت ها و سرزمین ها، کروز آماده است دست کم ۱۳۰ رای بیشتر در دومین رای گیری به دست آورد. این رقم از ۱۷۰ نماینده فراتر می رود و می تواند پیروزی ترامپ را غیرممکن سازد.

رقابت برای کسب آرای بیشتر دور جدیدی از مجادلات لفظی را موجب شده است، از جمله این که رهبران حزب طرفداران ترامپ را متهم می کنند آنها را به مرگ تهدید کرده اند.

یک نماینده جمهوریخواه در ایندیانا گفت جای تاسف است که سیاست به سطحی چنین پائین رسیده است و افزود ای میلی از یک طرفدار ترامپ دریافت کرده است که هشدار می دهد بهتر است او پیش از آن که در مسیری نادرست قدم بگذارد بازاندیشی کند.

شانس کروز در این است که بتواند از نگرش حزب جمهوریخواه بهره برداری کند که میگوید نمایندگانی که قرار است در کنوانسیون به ترامپ رای بدهند لزوما نباید طرفدار او باشند. تمرکز کروز بویژه بر این است که نمایندگانی را حتی در ایالت هایی که از دست داد به طرف خود بکشاند.

ترامپ در مجموع نمایندگان و آرا دست بالا را دارد، اما شکایت کرده است که رهبران حزب جمهوریخواه در کوشش برای خاموش ساختن طرفدارانش علیه او توطئه چینی می کنند.

ترامپ سه شنبه شب در کارزار انتخاباتی در ایالت نیویورک گفت "کمیته ملی حزب از این که اجازه داده است چنین اتفاقی بیافتد، باید از خودش خجالت بکشد."

یک مشاور ارشد ترامپ در مصاحبه ای گفت یقین دارد کروز هرگز فرصت نخواهد داشت نظر نمایندگان ترامپ را عوض کند.

XS
SM
MD
LG