لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

پنج دانشگاه آمریکایی به دور زدن تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی متهم شدند


لوگوی سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، یوآنی.
لوگوی سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، یوآنی.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، یوآنی، پنج دانشگاه آمریکایی را به همکاری با نهادهای ایرانی تحت تحریم ایالات متحده و اتحادیه اروپا متهم کرده است.

یوآنی دسامبر سال گذشته با ارسال نامه‌هایی به دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا، دانشگاه واشنگتن، موسسه پلی‌تکنیک وورسستر، دانشگاه کلارکسون و دانشگاه لویزیانا در لافایت، برخی از افراد مرتبط با آنها را به همکاری با سه نهاد تحت تحریم دولت‌های غربی متهم کرده است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید یک سری مقالات منتشره در مجلات دانشگاهی به طور مشترک توسط دانشجویان، محققان، و یا اساتید دانشگاهی در این پنج دانشگاه توسط افرادی از پژوهشگاه هوافضای ایران، دانشگاه علم و صنعت ایران، و دانشگاه صنعتی شریف نوشته شده‌اند.

پژوهشگاه هوافضای ایران توسط ایالات متحده تحریم شده است. طبق نامه‌ها، یوآنی دانشگاه کلارکسون و دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا در دو مقاله با پژوهشگاه هوافضای ایران همکاری کرده‌اند.

به گفته یوآنی، دانشگاه علم و صنعت کنسرسیومی از چند نهاد و دانشگاه از جمله دانشگاه صنعتی مالک اشتر است که تحت تحریم ایالات متحده است. دانشگاه صنعتی شریف نیز تحت تحریم اتحادیه اروپا و بریتانیا قرار دارد.

دانیل راث، مدیر تحقیقاتی سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، به پایگاه خبری «واشنگتن اگزمینر» گفت همکاری این دانشگاه‌های آمریکایی با نهادهای ایرانی یک «پرچم قرمز بزرگ» و مایه نگرانی است.

به گفته او، همکاری با نهادهای تحت تحریم ایرانی به طور بالقوه غیرقانونی است اما این پنج دانشگاه ممکن است دلیلی منطقی برای این کار خود داشته باشند.

دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا، موسسه پلی‌تکنیک وورسستر، و دانشگاه لویزیانا در لافایت به «واشنگتن اگزمینر» گفته‌اند اقداماتشان کاملا قانونی بوده و هیچ یک از تحریم‌های دولت فدرال را دور نزده‌اند.

دانشگاه کلارکسون نیز گفته است از همه الزامات صادراتی و تحریمی ایالات متحده تبعیت می‌کند و موضوع مطرح‌شده توسط یوآنی را بررسی می‌کند.

سخنگوی دانشگاه واشنگتن نیز عنوان کرده از اتهامات مربوط به همکاری یکی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه با دانشگاه صنعتی شریف اطلاع دارد و این موضوع در دست بررسی است.

XS
SM
MD
LG