لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

درخواست بیش از ۱۳۰ عضو کنگره آمریکا از اروپا: سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهید


این نامه را اعضای کنگره از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات امضا کرده‌اند.
این نامه را اعضای کنگره از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات امضا کرده‌اند.

بیش از ۱۳۰ عضو کنگره ایالات متحده از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در یک نامه خطاب به اتحادیه اروپا، خواستار قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی شدند.

در این بیانیه که برخی از اعضای کنگره نسخه‌ای از آن را بر روی وبسایت خود منتشر کردند، خطاب به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده: حکومت جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است. برای دهه‌ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آزادانه شهروندان دیگر کشورها و از جمله اتحادیه اروپا را هدف قرار داده است.

در این بیانیه همچنین آمده: ما پیچیدگی‌های قانونی برای قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را درک می‌کنیم اما افزایش تهدیدات ایران علیه اعضای اتحادیه اروپا و شهروندانش ما را بر آن داشت که از شما بخواهیم فورا در قبال این مشکل اقدام کنید.

نامه اعضای کنگره خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده است.
نامه اعضای کنگره خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده است.

در این نامه به یافته‌های یک مطالعه اشاره شده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران دست‌کم ۳۳ مورد توطئه برای ربودن و ترور شهروندان در اروپا یا جاسوسی از آنان در پنج سال گذشته ترتیب داده است.

از زمان اعتراضات شش ماه اخیر در ایران، گروهی از ایرانیان خواستار قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی توسط اتحادیه اروپا شدند. با اینکه برخی اعضای اتحادیه اروپا موافق این اقدام هستند اما هنوز اتحادیه اروپا چنین کاری نکرده است. پیشتر جوزپ بورل با این اقدام مخالفت کرده بود و گفته بود زمینه قانونی برای قراردادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی اروپا وجود ندارد.

آمریکا از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سپاه را یک گروه تروریستی اعلام کرد. دولت کانادا هم در چند ماه اخیر هرچند حدود ده هزار عضو ارشد سپاه را تحریم کرد اما از قراردادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی خودداری کرده است.

North Korea U.S. Congress
نسخه اصلی (انگلیسی) نامه اعضای کنگره به اتحادیه اروپا برای قراردادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی
XS
SM
MD
LG