لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

زلزله ۶.۳ ریشتری در هرات؛ زمین لرزه در چند شهر ایران احساس شد


زلزله در غرب افغانستان، ساکنان شهر هرات به خیابان‌ها فرار کردند - ۱۵ مهر ۱۴۰۲
زلزله در غرب افغانستان، ساکنان شهر هرات به خیابان‌ها فرار کردند - ۱۵ مهر ۱۴۰۲

سخنگوی اداره ملی رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان اعلام کرد که دو زمین‌لرزه به بزرگی ۶.۳ ریشتر روز شنبه ۱۵ مهر، در غرب افغانستان دست‌کم ۱۵ تن کشته و نزدیک به ۴۰ زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، محمد عبدالله‌جان، سخنگوی این اداره گفت که چهار روستا در ناحیه «زنده جان» هرات، بیشترین خسارات را از این زمین لرزه‌ها و پس لرزه‌های آن دیده‌اند و اشاره کرد که ده‌ها خانه آسیب دیده‌اند.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده مقیاس این زمین‌لرزه‌ها را ۶.۳ ریشتر اعلام کرده است. مرکز این زمین لرزه در ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهر هرات بود. یک پس‌لرزه نیز به قدرت ۵.۵ ریشتر رخ داده است.

نقشه‌ای در وب‌سایت سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، هفت زمین‌لرزه در این منطقه را نشان می‌دهد.

به گفته عبدالشکور صمدی، یکی از ساکنان شهر هرات، دست کم پنج زلزله قوی، حوالی ظهر این شهر را لرزاند.

او گفت: «همه مردم خانه‌های خود را ترک کردند. خانه‌ها، ادارات و مغازه‌ها همگی خالی هستند و نگرانی از وقوع زلزله‌های بیشتر وجود دارد. من و خانواده‌ام داخل خانه‌مان بودیم، زلزله را احساس کردم.»

آقای صمدی افزود که اعضای خانواده‌اش شروع به فریاد زدن کردند و از ترس بازگشت زلزله به بیرون از خانه دویدند.

بر اساس این گزارش، تماس‌های تلفنی قطع شد و به این ترتیب، دریافت جزئیات از مناطق آسیب دیده دشوار شده است. ویدئوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی صدها تن را در خیابان‌های شهر هرات، در بیرون از خانه‌ها و ادارات، نشان می‌دهد.

ولایت هرات با ایران هم مرز است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، شدت زیاد زلزله در هرات باعث شد تا در شهرهای شرقی استان خراسان رضوی و در مشهد، تربت جام و تایباد نیز احساس شود.

در این گزارش آمده که زمین‌لرزه باعث نگرانی برخی از ساکنان شهر مشهد و خروج آنها از منازل شده بود.

مدیر کل مدیریت بحران استان خراسان رضوی هم در مورد این زلزله به خبرنگار فارس گفت: «در بررسی‌های اولیه از مناطقی که این زمین‌لرزه را حس کرده‌اند، خسارتی گزارش نشده است.»

در تابستان سال گذشته، یک زمین‌لرزه قوی، منطقه‌ای ناهموار و کوهستانی در شرق افغانستان را لرزاند و خانه‌های سنگی و خشتی را ویران کرد. این زمین‌لرزه، مرگ‌بارترین زمین‌لرزه افغانستان در دو دهه اخیر بود که دست‌کم یک هزار کشته و حدود ۱۵۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

XS
SM
MD
LG