لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

تلاش برای یافتن بازماندگان زلزله مراکش شتاب گرفته است


روستای تلات نیعقوب در مراکش.
روستای تلات نیعقوب در مراکش.

تیم‌های عملیات جستجو و نجات مراکش و کشورهای اسپانیا، بریتانیا و قطر روز دوشنبه برای یافتن بازماندگان زلزله در روستاهایی که به ویرانه تبدیل شده‌اند، تلاش کردند.

بسیاری از بازماندگان که سومین شب را بدون سرپناه گذراندند، خانه هایشان ویران یا ناامن شده است. به گزارش خبرگزاری دولتی شمار کشته‌شدگان به ۲۵۰۰ نفر نزدیک شده است.

آنتونیو نوگالس از گروه امدادگران اسپانیایی که سطح تخریب در روستایی در حدود چهارصد کیلومتری رباط، پایتخت، را غیر قابل توصیف خوانده است گفت: «هیچ خانه‌ای سالم نمانده است. ما می‌خواهیم عملیات جستجو را با سگ ‌ها شروع کنیم تا ببینیم می‌توانیم کسی را زنده پیدا کنیم.»

با توجه به اینکه بخش اعظم منطقه زلزله زده در مناطق صعب‌العبور قرار دارد، مقامات هیچ برآوردی از تعداد افراد مفقود شده ارائه نکرده‌اند.

جاده های مسدود شده دسترسی به مناطقی که بیشترین آسیب را دیده‌اند دشوارتر کرده است.

یکی از امدادگران ارتشی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: «زنده بیرون آوردن مردم کار دشواری است، زیرا با ریزش دیوارها و سقف‌ها ویرانه‌ای باقی مانده که هر کسی زیر آن دفن باشد هوایی برای تنفس نداشته است.»

بازماندگانی که در تلاش برای یافتن سرپناه و مایحتاج خود هستند، واکنش اولیه دولت را کُند توصیف کرده‌ بودند اما به گفته رویترز اقدامات دولت روز دوشنبه سرعت بیشتری گرفته است.

ارتش اعلام کرد که در حال تقویت تیم‌های جستجو و نجات، تامین آب آشامیدنی و توزیع غذا، چادر و پتو است.

نه شاه محمد ششم و نه نخست وزیر پس از این فاجعه هنوز با مردم صحبت نکرده‌اند.

  • کمک بین‌المللی

مراکش پیشنهادهای کمک از اسپانیا و بریتانیا را پذیرفته بود که هر دو تیم‌های جستجو و نجات را با سگ های ردیاب فرستادند. امارات متحده عربی، و قطر نیز روز یکشنبه تیم‌های خود را راهی مراکش کردند.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که در مرحله اولیه یک میلیون یورو در اختیار سازمان‌های کمک‌رسان غیردولتی در مراکش اختصاص می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این زمین‌لرزه با بزرگای ۶.۸ که کانون آن در ۷۲ کیلومتری جنوب‌غربی مراکش بوده است، بزرگترین زمین‌لرزه‌ مراکش در ۱۲۰ سال گذشته و مرگبارترین زمین‌لرزه در بیش از شش دهه گذشته به شمار می‌آید.

XS
SM
MD
LG