لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

زلزله به شماری از بناهای تاریخی مراکش آسیب زده است


کشور مراکش، جمعه شب هفدهم شهریور، زلزله‌ای به بزرگی ۶.۸ را تجربه کرد که در پی آن، شماری از بناهای تاریخی‌اش آسیب دیدند.

این زلزله، بزرگترین زمین لرزه‌ای بود که طی ۱۲۰ سال گذشته، مراکش را لرزاند و شماری از ساختمان‌ها و دیوارهایی که برای مقاومت در برابر زلزله طراحی نشده بودند، فرو ریختند.

شهر مراکش، چهارمین شهر بزرگ این کشور، با مساجد، قلعه‌ها و بناهای قرون وسطایی‌اش شناخته می‌شود که با کاشی‌کاری‌های موزاییکی زیبا در کوچه‌های باریک سرخ رنگش، از جاذبه‌های محبوب گردشگری دنیا است.

اما پس از زلزله، تصاویر منتشرشده در فضای مجازی نشانگر آن است که این شهر آسیب‌های زیادی متحمل شده و از جمله، بخش‌هایی از مناره یک مسجد کوچک در میدان معروف جامع‌الفنا، شلوغ ترین میدان در قاره آفریقا در قلب شهر قدیمی مراکش فرو ریخته است.

این شهر قدیمی به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی‌اش در سال ۱۹۸۵ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته بود.

یونسکو، مراکش را «شاهدی زنده بر یک تمدن تاریخی» توصیف کرده است.

بناهای باستانی شهر قدیمی مراکش، حتی پیش از این زمین‌لرزه در وضعیتی آسیب‌پذیر قرار داشتند.

تصاویر منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که مسجد معروف قرون وسطایی کتوبیه، که مشرف به میدان جامع‌الفنا است، تا آستانه فرو ریختن رفت ولی سر جای خود باقی ماند. میزان آسیب وارد شده به این مسجد هنوز مشخص نیست.

وزارت کشور مراکش صبح روز شنبه گزارش داد که دست کم ۱۰۳۷ تن؛ بیشتر در شهر مراکش و پنج استان نزدیک کانون زلزله جان باختند. بر اساس این گزارش، بیش از ۱۲۰۰ تن زخمی شدند که وضعیت ۷۲۱ تن از آنها وخیم توصیف شده است.

XS
SM
MD
LG